این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

سه قدم تا ورود به بازار کار حسابداری(ویژه فارغ التحصیلان رشته حسابداری)

سه قدم تا ورود به بازار کار حسابداری(ویژه فارغ التحصیلان رشته حسابداری)
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/11/12 0 نظر

اگه تازه میخوای وارد کار حسابداری بشی با خوندن این مقاله با انواع شغل های  حسابداری و انواع شرکتهایی که میتونی استخدامشون بشی آشنا میشی.

 

همراهان وبسایت هدفکار سلام

در مقاله سه قدم تا ورود به بازار کار حسابداری(ویژه فارغ التحصیلان رشته حسابداری) قصد داریم شما را با اطلاعات طلایی،مهم و تاثیرگذار در ورود یک حسابدار به بازار کار حسابداری آشنا کنیم.

 عناوین مقاله سه قدم تا ورود به بازار کار حسابداری(ویژه فارغ التحصیلان رشته حسابداری)به شرح ذیل می باشد:

قدم اول: شناخت فرصت های شغلی یک حسابدار

قدم دوم:شناخت بازار کار حسابداری

قدم سوم:طبقه بندی شغلی حسابداران در بازارکار

امیدوارم این مقاله شما را در مسیر رسیدن به شغل و جایگاه حسابداری مورد نظر یاری نماید.

قدم اول-شناخت فرصت های شغلی یک حسابدار

با گسترش صنعت، تنوع فعالیت‌های تولیدی و خدماتی، پیچیدگی روز افزون در حوزه تجارت و صنعت لزوم تفکیک موضوعات تخصصی حسابداری به طور کامل محسوس است، در دنیای امروز گروهی جهت کاربرد تخصص حسابداری در بنگاههای مختلف مشغول به کار هستند و گروهی دیگر مسئولیت آموزش و توسعه رشته‌های تخصصی در مراکز علمی و دانشگاهی را عهده‌دار می‌باشند.

 اهم رشته‌های تخصصی حسابداری که هر حسابدار با توجه به علاقه،مهارت و تخصص می تواند در آن به فعالیت بپردازد،به قرار زیر می‌باشد:

1-حسابداری مالی

این رشته از حسابداری روش ثبت رویدادهای مالی واحد تجاری و نحوه تهیه صورت‌های مالی و گزارش اطلاعات به گروههای ذینفع (سرمایه‌گذاران فعلی و آتی، اعتباردهندگان، نهادها و ارگان‌های دولتی، مراجع قانونگذاری و ...) مربوط به مؤسسات بازرگانی و صنعتی را در بر می‌گیرد.

2-حسابداری صنعتی

بخشی از اطلاعات مرتبط با هزینه¬های ساخت محصول (نحوه محاسبه بهای تمام شده محصول در مؤسسات تولیدی) در قلمرو این رشته از حسابداری است.

حسابداری صنعتی بخشی از سیستم کلی اطلاعات حسابداری است که اطلاعات مرتبط با هزینه¬های ساخت محصول برای استفاده در هر دو زمینه حسابداری مدیریت و حسابداری مالی را گردآوری و ارائه می‌کند.

3-حسابداری مدیریت

تهیه اطلاعات مالی لازم جهت استفاده مدیریت به منظور برنامه‌ریزی، هدایت و کنترل عملیات یک واحد تجاری در حوزه حسابداری مدیریت است. فعالیت‌های این شاخه به صورت کلی در حوزه‌های زیر مطرح می‌شود:

الف.حسابداری عمومی:

شامل ثبت رویدادها، جمع‌آوری داده‌ها، تهیه گزارش برای استفاده‌کنندگان سطوح مختلف مدیریت است.

ب.حسابداری بودجه:

اطلاعات لازم پیرامون عملیات آتی و زمان اجرای آن را فراهم می‌کند. اجرای برنامه‌ها نیازمند صرف منابع مالی واحد تجاری می‌باشد. برای آنکه وجوه محدود واحد تجاری به بهترین نحوه مصرف شود، لازم است ابتدا برنامه عملیات به زبان اعداد و ارقام قابل سنجش به پول بیان شود. طراحی و برنامه‌ریزی عملیات آتی به صورت اعداد و ارقام قابل سنجش به پول را بودجه‌بندی گویند.

ج.حسابرس داخلی:

حسابرسی یکی از ارکان اساسی محیط کنترلی به شمار می‌آید، کار حسابرس داخلی ارزیابی کنترل داخلی و کارایی هر یک از بخش‌های مختلف واحد اقتصادی در انجام وظایف معمول، گزارش یافته‌ها و ارائه پیشنهادهای اصلاحی به مدیران ارشد است.

د.مشاوره مدیریت:

مشاوره و همفکری جهت برنامه‌های جدید واحد اقتصادی، سیستم‌های کنترلی و تنظیم طرح‌های مفید برای کارکنان توسط مشاور مدیریت انجام می گردد.

4-حسابرسی:

ممیزی، رسیدگی به اسناد و مدارک و دفاتر به منظور تعیین صحت عملیات مالی و اطمینان از مطلوب بودن نظام کنترلی در مؤسسات و رعایت الزامات قانونی در چارچوب اصول و رویه‌های پذیرفته شده حسابرسی در حوزه فعالیت این بخش از حسابداری است.

حوزه عملیات حسابرسی دارای دو بخش اصلی است:

 1)حسابرسی داخلی، که کار رسیدگی و ممیزی قبلی حساب‌ها و سندرسی را انجام می‌دهد

2)حسابرسی خارجی یا برون سازمانی کسب و کار که با عنوان حسابرسی مستقل شناخته می‌شود.

مسئولیت اصلی حسابرس مستقل تایید و انطباق صورت‌های مالی با اصول و رویه‌های پذیرفته شده حسابداری است.

حسابرس مستقل در خصوص درستی اسناد و مدارک رویدادهای مالی با رعایت الزامات قانونی و تطبیق آن با استانداردهای حسابداری و نیز در چارچوب اصول و رویه‌های پذیرفته شده حسابرسی اظهارنظر می‌کند.

حسابرس مستقل جزء کارکنان شرکت نمی‌باشد، بلکه از طریق مجمع عمومی عادی برای رسیدگی و «اعتباربخشی به صورت‌های مالی» انتخاب می‌شود.

حسابرس بین تهیه‌کنندگان و استفاده‌کنندگان گزارش قرار دارد.

گزارشی که توسط مدیریت واحد تجاری تهیه می‌شود، توسط حسابرس مورد قضاوت قرار گرفته و در صورت تایید در اختیار استفاده‌کنندگان جهت تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد.

5-حسابداری مالیاتی

این رشته از حسابداری تلاش می‌کند که با استفاده از قوانین مالیاتی، درآمد مشمول مالیات واحد تجاری را تعیین و دولت را نسبت به دریافت حقوق قانونی خود مطمئن سازد. این رشته طرز تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و گزارش‌های مربوط به مالیات‌ها را آموزش می‌دهد.

6-حسابداری دولتی

موضوع حسابداری دولتی عبارت از سیستم حسابداری و نگهداری حساب‌ها و ثبت عملیات مربوط به مؤسسات و سازمان‌های دولتی و واحدهای تابعه آن است.

وظیفه اصلی آن تهیه اطلاعات مربوط به فعالیت‌های مالی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی می‌باشد که بودجه آن پیشاپیش توسط قوه‌مقننه تصویب شده و براساس ردیف بودجه تعیین شده، فعالیت مالی آنها انجام می‌گیرد.

قدم دوم:شناخت بازار کار حسابداری

شکل حقوقی مؤسسات یا واحدهای اقتصادی تحت قوانین و مقررات حاکم بر آن است که وضعیت آنها را تعیین می¬کند، شخصیت حقوقی مفهومی اعتباری است که از طرف قانون¬گذار به گروهی از افراد اعطا شده و با توجه به اهداف و نوع فعالیت، به صورت کلی زیر طبقهبندی می¬شود: 

الف-بخش عمومی

مؤسسات و سازمان¬هایی هستند که به منظور کسب سود تشکیل نشده و وظیفه آنها حفظ منافع عمومی جامعه است و اختیارات آن از طرف حاکمیت عمومی (یعنی ملت) تعیین می¬شود، مثل وزارتخانه¬ها، سازمان¬های دولتی، بانک‌های دولتی، شهرداریها، شوراهای شهر انجمنهای علمی، ادبی، هنری و مؤسسات خیریه و ... این نوع مؤسسات و سازمانها را واحدهای غیر انتفاعی گویند.

ب-بخش خصوصی

توسط گروهی از افراد به منظور اجرای عملیات بازرگانی (تجاری) و به منظور کسب سود (به قصد انتفاع) براساس قانون ایجاد میشوند.

با تشکیل شرکت‌های تجاری، مالکیت آوردههای شرکا به شرکت منتقل شده و به عنوان دارایی¬های شرکت به شمار میآید، در قبال واگذاری آوردهها سهمی از شرکت به هر شریک داده میشود.

در زمان انحلال آورده هر شریک به همان شریک واگذار نمیگردد، بلکه داراییهای باقیمانده به نسبت سهم هر یک، بین آنها تقسیم می گردد.

این بخش با توجه به اهداف و نوع فعالیت به گروههای زیر طبقه بندی میشود:

1-انواع شرکت‌های تجاری (واحدهای انتفاعی) طبق قانون تجارت

شامل 7 نوع است:

شرکتهای سهامی، شرکت¬های با مسئولیت محدود، شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های نسبی، شرکت‌های مختلط سهامی، شرکت‌های مختلط غیرسهامی، شرکت‌های تعاونی.

2-شرکت‌های تجاری براساس نوع مسئولیت شرکا

به سه دسته کلی زیر تقسیم میشود:

الف)با مسئولیت نامحدود

در برخی از شرکت‌های تجاری، شرکا در مقابل بدهیهای شرکت مسئولیت نامحدود دارند. بدین معنی که داراییهای شخصی شرکا در وثیقه طلبکاران شرکت است. یعنی چنانچه دارایی‌های شرکت پاسخگوی بدهیهای شرکت نباشد، باید بدهیهای شرکت از محل دارایی‌های مالک پرداخت گردد. مانند: شرکت‌های تضامنی، نسبی و مختلط.

ب) با مسئولیت محدود

در برخی از شرکت‌های تجاری، مسئولیت شرکا محدود به دارایی شرکت میباشد بدین معنی که صاحبان سرمایه هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال بدهیهای شرکت ندارند. مانند: شرکت‌های سهامی (عام و خاص)، با مسئولیت محدود.

ج) ترکیب با مسئولیت محدود و نامحدود

در برخی از شرکت‌های تجاری، مسئولیت برخی از شرکا نامحدود و مسئولیت برخی از شرکا محدود است. مانند‌: شرکت مختلط سهامی و مختلط غیر‌سهامی.

3-طبقه‌بندی مؤسسات (واحدهای انتفاعی) براساس نوع فعالیت

مؤسسات از نقطه نظر نوع فعالیت به سه دسته کلی:

1. مؤسسات خدماتی، 2. مؤسسات بازرگانی و 3. مؤسسات تولیدی تقسیم میشوند:

1-مؤسسات خدماتی

مؤسساتی هستند که فعالیت آنها ارائه نوعی خدمت است، یعنی در قبال ارائه خدمت به مشتریان سود کسب می¬نمایند. مانند: مؤسسات آموزشی، درمانی، مشاوره¬ای، بانک‌ها، حمل و نقل و تعمیرگاهها.

2-مؤسسات بازرگانی

اشخاص یا مؤسساتی هستند که فعالیت آنها خرید و فروش کالاست. این نوع مؤسسات کالا را بدون تغییر شکل خریداری و در محلی مناسب به مشتریان عرضه می-نمایند، این مؤسسات به قصد تحصیل سود به عملیات خرید و فروش کالا اشتغال دارند.

3-مؤسسات تولیدی

اشخاص یا مؤسساتی هستند که مواد اولیه را خریداری و با کمک نیروی انسانی و ابزارآلات، تجهیزات و ماشین¬آلات تغییر شکل داده، به صورت کالای ساخته شده در اختیار مشتریان یا مؤسسات بازرگانی قرار می¬دهند.

قدم سوم:طبقه بندی شغلی حسابداران در بازارکار

در تمام موسسات بخش عمومی ، خصوصی و تعاونی واحدی وجود دارد که مسئولیت حسابداری دستگاه را عهده دار است.

در هر واحد حسابداری به تناسب اندازه آن حسابدارانی با درجات مختلف صلاحیت تخصصی، مهارت و تجربه به خدمت اشتغال دارند.

برخی دیگر از واحدهای دیگر موسسات، نظیر بودجه، حسابرسی داخلی، رایانه ، تدارکات و انبار نیز بطور گسترده از خدمات حسابداران  استفاده می‌کنند.

به طور کلی حسابداران شاغل در موسسات را می‌توان به ترتیب زیر طبقه‌بندی کرد:

الف: حسابداران شاغل در موسسات انتفاعی.

نظیر شرکتهای خدماتی، شرکتهای بازرگانی، شرکتهای تولیدی، شرکتهای تعاونی، شرکتهای دولتی، و شرکتهای تابعه نهاد‌های غیردولتی و عمومی و شرکتهای وابسته به شهرداریها؛

ب: حسابداران شاغل در موسسات غیرانتفاعی.

نظیر موسسات عام‌المنفعه، انجمنهای علمی، ادبی، مذهبی، فرهنگی و جوامع حرفه‌ای؛

ج: حسابداران شاغل درسازمانهای دولتی و موسسات عمومی.

نظیر وزارتخانه‌ها، نیروهای نظامی و انتظامی، بنیادها و شهرداریها؛

د: حسابداران شاغل در حرفه حسابرسی.

نظیر دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی و موسسات حسابرسی؛ و

هـ: حسابداران شاغل در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی.

نظیر دانشگاهها،دانشکده ها و موسسات آموزش عالی

تهیه و تدوین گروه محتواساز هدفکار

 

برای دانلود pdf این مقاله اینجا کلیک کنید.


 

منتظر دریافت نظرات شما هستیم

 

 

 

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط