این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

هشت سؤال اولیه مالیاتی که حسابداران و مؤدیان مالیاتی از خودشون میپرسن؟

هشت سؤال اولیه مالیاتی که حسابداران و مؤدیان مالیاتی از خودشون میپرسن؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/10 0 نظر

 

یادمه سالها پیش روزی که برادر خودم هم کسب و کاری رو راه اندازی کرد،سؤالات و دغدغه های مالیاتی زیادی رو داشت.خیلی با خودش کلنجار میرفت و میگفت:

تشکیل پرونده مالیاتی بدم یا ندم؟ اصلاً این مالیات چیه؟ چرا باید مالیات بدم و کلی سؤال دیگه... آخرشم اینکار رو انجام نداد و چند سال بعد به مشکلات بزرگ مالیاتی برخوردکرد.

سؤال اول:مالیات چیه؟

ابتدا تعریف کتابی رو از مالیات میگیم

مالیات یک نوع هزینه اجتماعی هست که عموم یک جامعه و یک ملت در راستای بهره‌برداری و استفاده از امکانات و منابع یک کشور باید اون رو پرداخت کنند تا دولت هم بتونه بستر استفاده از این امکانات و منابع رو آماده کنه.

مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌شه چرا که بستر و امکانات دسترسی به درآمد و سودها رو دولت فراهم میکنه.

حالا یک تعریف دیگه

به صورت ساده و خلاصه سهم دولت از سود اشخاص(حقیقی و حقوقی)رو میگن مالیات

سؤال دوم:منظور از اشخاص چه کسانی هست ؟

دسته اول اشخاص حقیقی که در نظام مالیاتی بهشون میگن صاحبان مشاغل،مثل یک مغازه دار،تاجر یا یک کارمند

دسته دوم اشخاص حقوقی یا همون شرکتها و مؤسسات مثل مؤسسه مدیران محاسب آرمان

سؤال سوم:چرا اشخاص باید مالیات بدن؟

راحتترین پاسخ این هست که هر شخصی که در زیر پرچم کشوری فعالیت میکنه و ار خدمات،رفاه،امنیت و سایر خدماتی که دولت در اختیارش قرار میده استفاده میکنه باید طبق تعریف مالیات بخشی ا سودش رو به عنوان مالیات پرداخت کنه.

سؤال چهارم: چه اشخاصی مشمول مالیات دادن هستن؟

دوستان عزیز نکات زیر خیلی مهم و کلیدی هست

 • کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خودشون واقع در ایران مثل ملکی که اجاره داده باشید و...
 • هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران بدست میاره مثل تاجری که واردات و صادرات داره.
 • هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران بدست میاره،مثل آقای مرادی که مقیم کاناداست ولی در ایران کارخانه تولید اسباب بازی رو در حال فعالیت داره
 • هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران بدست میاره مثل مؤسسه مدیران محاسب آرمان
 • هر شخص غیر ایرانی ( اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران بدست میاره و همچنین نسبت به درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمائی ( درآمدهایی به عنوان بها یا حق نمایش یا هر ...) از ایران بدست میاره.مثالهای متعددی وجود داره مثل شرکت رنو و توتال فرانسه و ....

سؤال پنجم: آیا اشخاصی هستند که مشمول مالیات دادن نباشن؟

 • وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی مثل وزارت ارشاد
 • دستگاه هایی که بودجه اونها طبق قوانین بودجه کشور و سالانه به وسیله دولت تأمین می شه مثل مجلس شورای اسلامی
 • شهرداری ها هم جزو این موارد هستند

این سازمانها اگر درآمدهایی از محل فعالیت های اقتصادی از قبیل فعالیت های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی وسایر فعالیت های خارج از حوزه فعالیت داشته باشند بابت این درآمدها باید به طور جداگانه به نرخ موجود در ماده (105) قانون مالیاتهای مستقیم مالیات پرداخت کنند.

سؤال ششم: چرا اشخاص مشمول مالیات دادن باشن؟

دولت بستر درآمد زایی رو فراهم میکنه تا تحت پرچم هر کشور اشخاص حقیقی و حقوقی درآمد زایی کنند

.طبیعی هست که دولت انتظار داره در ازای خدماتی که به اشخاص حقیقی(صاحبان مشاغل)و اشخاص حقوقی(شرکتها)ارائه میکنه،اونها هم بخشی از سودشون رو تحت عنوان مالیات به دول پرداخت کنند پرداخت کنند.

قبلاً هم گفتیم مالیات سهم دولت هست از سود مردم

سؤال هفتم: اگر کاری رو شروع کردم چه اقداماتی باید انجام بدم؟

در گذشته اگر شخصی کسب و کاری رو راه می انداخت

نسبت به انجام تکالیف قانونی و دریافت مجوزهای قانونی مخصوصاً تشکیل پرونده های مالیاتی اهمال کاری و بی توجهی زیادی رو میکرد.

خیلی ها میگفتند حالا بزار کارم رو شروع کنم،بعداً سرفرصت نسبت به انجام کارهای قانونی اقدام میکنم.

در ادامه میخوام به دلایلی اشاره کنم که تصدیق میکنه نه تنها دوره ی این اهمال کاری و بی توجهی ها به پایان رسیده بلکه انجام ندادن اونها باعث میشه تاوان سنگینی رو در کسب و کار بپردازیم.

چرا باید انجام بدم؟؟؟؟

اگه شما کاسب هستی برای شروع کسب و کار باید جواز کسب بگیری

اگه شما تاجر هستی باید برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنی

اگه بخوای شرکتی کارکنی باید ثبت شرکت کنی

اگر تولید کننده هستی باید نسبت به دریافت مجوزات از وزارت مربوطه اقدام کنی

 و کلی از کارهای قانونی دیگه که همین الان به ذهن شما خطور کرد.

باید یک سری کارهای قانونی رو انجام بدی

یه تاییدیه هایی رو بگیری

باید قانونمند کار کنی!!!!

دریافت مجوز اولیه

در حال حاضر با قوانینی که در دولت جمهوری اسلامی ایران وجود داره زمانیکه شما به هرکدام از سازمانها جهت دریافت مجوزها اقدام کنید رسید و تاییدیه و اطلاعاتی در مورد اطلاعات پرونده مالیاتی و تشکیل پرونده از شما خواهند گرفت و یا اطلاعات شمارو به سازمان امور مالیاتی ارسال میکنند و یا در نهایت مستقیم از سازمان تاییدیه ای میگیرند.

به طور مثال اشخاص حقوقی(شرکتها)در مرحله اول باید با تحویل مدارکهای لازم و سیر مراحل اداری در اداره ثبت شرکتها شرکت یا مؤسسه خودشون رو به ثبت برسونن.

نکته خیلی خیلی مهم این هست که اداره ثبت شرکتها اطلاعات تمامی شرکتها و مؤسسات تجاری و غیر تجاری رو با لحاظ دسترسی های لازم در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار میده.

 این یعنی اینکه یک شخص حقوقی به محض شروع فعالیت باید اولین قدم مالیاتی یعنی اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی رو انجام بده و توقف در این نقطه براش ممنوعه...

یا اشخاص حقیقی(صاحبان مشاغل) که در این قسمت روی صحبت ما نسبت به اشخاص حقیقی هست که به صورت قانونی اقدام به فعالیت میکنند،باید برای شروع فعالیتشون نسبت به دریافت مجوزهای قانونی خودشون اقدام کنند.

همه ما میدونیم برای شروع یک کسب و کار باید نسبت به دریافت پروانه کسب،کارت بازرگانی و مجوزهایی ازین دست باید اقدام کرد.

طبق ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم ارائه مجوز پروانه کسب و کارت بازرگانی باید با نامه تائیدیه سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اینکه شخص مورد نظر پرونده مالیاتی تشکیل داده یا خیر؟!بدهی مالیاتی داره یا خیر؟!انجام بشه.

در کل دریافت جواز کسب،پروانه بهره برداری و کارت بازرگانی منوط به این هست که شما گواهی تاییدیه ای رو از سازمان امور مالیاتی مبنی بر تایید تشکیل پرونده مالیاتی و نداشتن بدهی مالیاتی دریافت کنید و به سازمانهای مربوطه ارائه کنید.

دریافت تسهیلات بانکی

اگر به هر دلیلی قصد داشته باشید تسهیلاتی رو از بانکها و مؤسسات تجاری مربوطه در یافت کنید باید اطلاعات و گواهی های لازم رو طبق قانون به بانکها و مؤسسات مالی ارائه کنید.

 • گواهی دریافتی از اداره مالیات نسبت به تایید صورتهای مالی که به بانک ارائه کردید
 • گواهی پرداخت مالیات یا اینکه ترتیب مربوط به پرداخت مالیات رو دادید
 • بانکها جهت ارائه وام به صاحبان شرکتها و مشاغل یکی از مدارکی که دریافت میکنند صورتهای مالی تایید شده توسط سازمان امور مالیاتی هست.

در ضمن مؤدی باید گزارشات مربوطه در مورد نحوه استفاده از وام مربوطه رو(خرید دارایی،پرداخت هزینه،سرمایه گذاری و....بوده) به سازمان امور مالیاتی ارائه بده.

دفاتر اسناد رسمی

دفاتر اسناد رسمی باید تمامی اطلاعات مربوط به معاملات انجام شده،صدور وکالت اموال و. دارایی و...روظرف یک ماه به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.دفاتر اسناد رسمی باید خلاصه معاملات هرماه رو تا پایان ماه بعد به سازمان امور مالیاتی ارسال کنه.

اداره ثبت شرکتها

اداره ثبت شرکتها پایان هرماه اطلاعات مربوط به تمامی شرکتهایی که به ثبت می رسند رو به سازمان امور مالیاتی ارسال میکنه که در این گزارش شماره دفاتر پلمپ تجاری که برای شرکتها صادر کرده رو هم پیوست میکنه که این امر باعث میشه سازمان امور مالیاتی مؤدیان رو دقیق تر رسیدگی کنه.

اعلامیه ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم(ارسال گزارشات فصلی)

سازمانها،مؤسسات،شهرداری ها،شرکتها و سایر اشخاص باید اطلاعات هویتی،اطلاعات مالی،اطلاعات معاملات و... رو در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

اصلاً نگران نباشید مطلب سختی نمیخوام بهتون بگم

ببینید سازمان امور مالیاتی کشور سامانه ای رو مشخص کرده و برای همه ی مؤدیان مالیاتی طبق قانون وظیفه ای رو مشخص کرده که طبق اون اطلاعات مربوط به معاملاتشون رو در این سامانه ثبت کنن.

چه اطلاعاااتی؟!!!

 • فاکتورهای خرید و هزینه ای که دارید توسط طرف حسابهاتون اعلام میشه فاکتورهایی مثل هزینه اینترنت،بارنامه های حمل و نقل و کلی خرید و هزینه که به کسب و کارتون مرتبطه توسط طرف حسابتون که ازش خرید کردید به سازمان امور مالیاتی ارسال بشه
 • اگر وارداتی دارید و بابت اون فاکتورهای خرید و هزینه از قبیل حمل و نقل،صرافی،گمرک،بهداشت،کانتینر و....دارید.
 • فاکتور فروش،قرارداد و اطلاعاتی که از جانب مشتری شما اعلام بشه و  تایید کنه عملیات فروش در کسب و کار شما اتفاق افتاده
 • بررسی تراکنشهای بانکی حسابهای بانکی شما

و کلی از موارد دیگه میشه نام برد که تایید میکنه نه تنها نمیشه چراغ خاموش و بدون تشکیل پرونده مالیاتی اقدام به فعالیت کرد بلکه باید عملیات مالی و مالیاتی رو خیلی خیلی با دقت انجام داد چون در غیر این صورت عواقب جبران ناپذیری رو به همراه داره.

پس نتیجه گیری میکنیم دولت شرایطی رو ایجاد کرده

تمامی اطلاعاتی که به هر نحوی به فعالیت اقتصادی و پرونده مالیاتی مؤدیان رو داره

از مؤسسات،ارگانها و سازمانها،شرکتها،صاحبان مشاغل دریافت کنه.

حالا با در نظر گرفتن این موارد به نظرتون میشه بدون انجام تکالیف قانونی مالیاتی به قول فنی کارا دست به آچار شد؟!!!!

من جزو اشخاص مشمول مالیات هستم،

ولی فعلاً میخوام چراغ خاموش کار کنم؟

نمیخوام تشکیل پرونده مالیاتی رو انجام بدم!!!!!!!!!!

شاید افرادی باشن بگن:من هیچ مجوزی نمیخوام،و میرم بی سر و صدا و زیر پوستی فعالیت میکنم.حالا هر وقت لازم شد شروع به قانونی کار کردن میکنم.

مؤدیان زیر پوستی باید بدونن ظرف 4 ماه از شروع فعالیتشون باید در نزدیکترین حوزه مالیاتی شروع فعالیتشون رو اعلام کنند،انجام ندادن این کار باعث میشه از تسهیلات و معافیتهای مالیاتی محروم بشن و جرائم مالیاتی سنگینی رو بپردازند.

سؤال هشتم: من جزو اشخاص مشمول مالیات هستم، حالا باید چیکارکنم؟

وقتی کودکی به دنیا میاد در اداره ثبت احوال براش پرونده ای تشکیل داده میشه و شناسنامه براش صادر میشه.

حالا قانون میگه هر شخصی که اقدام به ایجاد کسب و کاری میکنه باید در سازمان امور مالیاتی کشور پرونده ای رو تشکیل بده به عبارتی کسب و کار اون شخص شناسنامه دار و دارای پرونده مالیاتی میشه.

دوست عزیزم شما در اولین مرحله باید نسبت تشکیل پرونده مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور کسب و کار مربوطتون اقدامات لازم رو انجام بدی.

مدارک لازم برای انجام تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقوقی یا شرکتها در سازمان امور مالیاتی کشور متفاوت از مدارک لازم برای تشکیل پرونده مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور برای اشخاص حقیقی یا همون صاحبان مشاغل هست.

بعد از تشکیل پرونده مالیاتی امور دیگه ای مثل ثبت نام کد اقتصادی،دریافت پلم دفاتر،تشکیل پرونده ارزش افزوده،دریافت گواهینامه ارزش افزوده،دریافت کد کارگاهی بیمه و ...جزو تکالیف اولیه ای هست براساس نوع هر مؤدی مالیاتی الزام یا غیرالزام برای انجام آنها وجو داره.

شما کارفرما یا حسابدار عزیز اگر قصد دارید نسبت به ثبت نام جهت تشکیل پرونده مالیاتی و سایر تکالیف قانونی اقدام کنید،نگران اقدامات و مدارک لازم نباشید چون همکاران ما در سایت رسمی مؤسسه مدیران محاسب آرمان به آدرس www.acc2mo.com  آموزشهای لازم رو براتون آماده کردند که میتونید با کلیک روی لینکی که براتون قرار دادیم مراجعه و مطالعه کنید.

من علی اکبر علیایی کارشناس امور مالی و مالیاتی از گروه آموزش حسابداری هدفکار خیلی خوشحالم که تونستم در این فایل آموزشی به تشریح تعدادی از ماده و مقررات مالیات مستقیم که در زیر لیستشون هست بپردازم.

ماده 1 قانون مالیات مستقیم

ماده 2 قانون مالیات مستقیم

ماده 119 قانون مالیات مستقیم

ماده 127 قانون مالیات مستقیم

ماده 184 قانون مالیات مستقیم

ماده 185 قانون مالیات مستقیم

ماده 186 قانون مالیات مستقیم

ماده 186 قانون مالیات مستقیم

ماده 169 قانون مالیات مستقیم

ماده 169 مکرر قانون مالیات مستقیم

تبصره 3 ماده 177 قاون مالیات مستقیم

من به همراه تیم تولید محتوا خیلی خوشحال میشیم در رابطه با موضوعاتی که شما مخاطبین عزیز دوست دارید تولید محتوا کنیم.

پس اگر موضوعی مد نظرتون هست حتماً همین حالا زیر همین پست  ثبت کنید.

 

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط