این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

چگونه استخدام شویم-ویژه حسابداران/سال98+نکات طلایی

چگونه استخدام شویم-ویژه حسابداران/سال98+نکات طلایی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/10 0 نظر

 

من سارا اسماعیل زاده خیلی خوشحالم که میتونم از وبسایت آموزشی هدفکار تجربیاتم رو با شما همکاران عزیز به اشتراک بگذارم. شاید با جستجوی کلماتی مثل: استخدام شو حسابدار، چگونگی استخدام حسابدار، چگونه استخدام شویم، تجربیات استخدام، نحوه ورود به بازارکار حسابداری، استخدام حسابدار... یا مقاله چگونه استخدام شویم؟ برخورد کردید. مقاله ای که میخواید مطالعه کنید  تجارب یک حسابدار از بیکاری تا استخدام" با دوازده قدم و دوازده تجربه هست.

چی شد که  مقاله "چگونه استخدام شویم" نوشته شد

وقتی در هر سازمانی و با هر سمتی داری کار میکنی باید بدونی اونجا محل کار اول و آخرت نیست...

هر اتفاقی میتونه بیفته که در نهایت بتونه باعث قطع همکاری شما و سازمانتون بشه،

-خراب شدن اوضاع مالی شرکت

-پیشنهاد کاری بهتر

-وجود تعارض در محیط کار

-از بین رفتن کسب و کار به دلیل مشکلات اقتصادی کشور و کلی دلایل دیگه هست که این اتفاق رو رقم میزنه.

 اواسط اردیبهشت ماه بود که با بالا رفتن نرخ ارز وضعیت شرکت ما که در زمینه چاپ فعالیت داشت به هم ریخت و شرکت ناچار به تعدیل نیرو شد و من سارا اسماعیل زاده فارغ التحصیل رشته اقتصاد با مدرک کارشناسی با 6 سال سابقه کار حسابداری در شرکتهای بازرگانی و خدماتی بیکار شدم.

بعد از این اتفاق که در اون مقطع زمانی برام بسیار تلخ بود بیش از دوماه جویای کار بودم و برای رسیدن به این هدف به شرکتها و سازمانهای زیادی جهت مصاحبه رفتم و در طی پیمودن این مسیر تجارب زیادی بدست آوردم که اگر همون ابتدا این تجربیات رو داشتم مطمئناً زمان کمتری رو برای انجام این کار سپری می کردم.

حالا من در شرکت جدیدی با سمت،حسابدار مشغول کار هستم و حالا که این اتفاق رو مرور میکنم هیچ تلخی رو حس نمیکنم،بلکه این اتفاق رو چالشی در مسیر رشد کاری و شخصی خودم میدونم.

حالا در این مقاله آموزشی قصد دارم تجربیات استخدام که در چالش شغلی هر چند مختصر اما کاربردی در جهت نحوه ورود به بازار کار حسابداری بدست آوردم رو برای استخدام حسابدار(حسابداران) و البته سایر افرادی که قصد دارند برای هر کسب و کاری استخدام بشن،قرار بدم.

معرفی نویسنده این مقاله : 

قدم اول:دقیقا بدون به دنبال چه شغلی هستی

بدونید دقیقا دنبال چه شغلی و با چه شرایطی هستید و کدوم شرایط براتون در اولویت قرار داره.درسته من میدونم به عنوان یک حسابدار قصد دارم در یک سازمان شروع به فعالیت کنم ولی اون سازمان میتونه:

-یک مغازه در وسط بازار باشه

-یک کارخونه حوالی شهر

-یک شرکت در ساختمون اداری

و کلی موارد دیگه باشه.مهمتر ازون کاری که انجام میشه و یادگیری و پیشرفتی که داره میتونه متفاوت باشه.مثلاً کار در یک کارخونه در حوالی شهر شاید سخت ولی برای فردی که تجربه حضور در تیم مالی یک کارخونه رو نداشته میتونه پر از یادگیری باشه.

در ضمن شاید در یک مغازه در بازار تهران شما مسئول تمامی امور حسابداری باشی ولی در یک کارخونه سمت حسابداری که زیر نظر سرپرست حسابداری کار میکنه و اون سرپرست هم به مدیرمالی گزارش میده باشی.

به نظر من مهمترین نکته اینه که قبل از جستجوی کار باید خواسته هامون از شغل مورد نظر چه از لحاظ محل،حقوق،سمت شغلی و...رو مشخص کنیم و حتی خودمون رو بارها با تصویرسازی ذهنی در سازمانی که مد نظرمون هست تجسم کنیم تا زمانیکه به جستجوی اون هستیم به راحتی بتونیم پیداش کنیم.

قدم دوم:یه رزومه خوب بنویس

برای پیدا کردن شغل مناسب و استخدام به عنوان حسابدار آماده کردن یک رزومه کامل دقیق و مرتب خیلی خیلی لازم و ضروریه.

 رزومه ای که علاوه بر مشخصات فردی،کلیه مهارت ها و توانمندی های فرد در محتوای اون حتما ذکر بشه،از کوچکترین توانمندی‌های خودتون میتونید رزومه پرمحتوایی را ارائه بدید.من همیشه فکر میکردم کارهایی که در گذشته انجام دادم و تجاربی که بدست آوردم که از لحاظ شغلی هیچ ارتباطی به حسابداری نداره نمیتونه در رزومه شغلی اثرگذار باشه ولی با شنیدن تجربه یکی از دوستام و انجام دادن اون متوجه شدم که چقدر میتونه اثر گذار باشه.

یکی از دوستای من سالها دوران دانشجویی فروشندگی کرده بود،بعد از دوران دانشجویی مدتی کوتاه که در یک شرکت خدمات مالی و حسابداری مهارت حسابداری رو یاد میگیره به دنبال کار میگشته که وارد یک شرکت بازرگانی میشه،مدیر شرکت ابتدا به دلیل تجربه پایین برای استخدام پاسخ منفی میده ولی بعد ازینکه متوجه میشه سالها در حوزه فروش کار کرده با استخدام ایشان موافقت میکنه.

علاوه بر این مورد هر مهارت دیگه ای که زمان گذاشتید و یادگرفتید رو در رزومه ثبت کنید،مهم نیست که مدرکی دریافت کردید یا خیر مهم اینه زمانیکه از شما درخواست میشه اون مهارت رو ارائه بدید با قدرت عملکردتون رو با انجام اون مهارت نشون بدید.

قدم سوم:به دنبال شغل مورد نظرت باش

اولین اقدامی که به ذهن میاد جستجو در آگهی های استخدام حسابدار هست.

اگر اولین تجربه استخدامتون باشه راهی جز آگهی و معرفی از طرق دوستان و آشنایان ندارید ولی اگر تجربه کاری بیشتری دارید و کاری بهتون پیشنهاد نمیشه بدون شک یک ضعفی وجود داره حالا یا در ارتباطاتتون یا در تخصصتون...

چرا که اگر طی سالها با دوستان و همکاران و کارفرماها ارتباط خوبی داشته باشید و عملکرد خوبی داشته باشید اگر این افراد مطلع بیکاری شما بشن بدون شک درخواست برای همکاری رو دریافت میکنید.

نکته مهمی که در این بخش وجود داره این هست که با توجه به مواردی که در قدم اول گفتیم باید خواستت رو پیدا کنی و مهم نیست که از طریق معرفی یا از جستجوی شخصی بهش برسی.

البته در ابتدا مهم این هست که معیارهای اولیه ای که شما در نظر داری رو داشته باشه.

مثلاً شما به دنبال استخدام شغل حسابداری در یک شرکت بازرگانی در محدوده غرب تهران با حقوق وزارت کار و مزایای اداری که پنج شنبه ها هم تعطیل باشه هستی که به چنین آگهی برخورد میکنی،بدون شک این گزینه یکی از گزینه های اصلی شما در اولویت اول هست ولی نتیجه نهایی رو شرکت در جلسه مصاحبه و شناخت بیشتر از اون شرکت مشخص میکنه.

قدم چهارم:شرکت درخواست کننده رو آنالیز کن

راههای مختلفی برای شناخت از یک شرکت قبل ازینکه برای مصاحبه استخدام حسابدار به اون شرکت مراجعه کنید وجود داره،با توجه به اینکه بیشتر شرکتها و حتی اشخاص دارای سایت برای کسب و کارشوت هستند یکی از اون راهها جستجو از طریق مرورگر گوگل هست.

شما میتونید نام اون شرکت یا مجموعه رو در مرورگر گوگل جستجو کنید و قبل از زمان مصاحبه اطلاعات بیشتری بدست بیارید.

امروزه علاوه بر سایت صفحات مجازی مثل اینستاگرام،کانال تلگرام و سایر صفحات مجازی میتونه خیلی کمک کنه،توصیه من این هست که زمانیکه تماس میگیرید و قرار مصاحبه میزارید از مسئول مربوطه اطلاعات سایت و صفحات مجازی اون مجموعه رو برای آشنایی بیشتر دریافت کنید.

دوست عزیز انجام این کار حق طبیعی شماست و بدون هیچ خجالتی اینکار رو انجام بده یک راه سنتی هم وجود داره که در گذشته خانواده ها برای وصلت ازدواج از محل عروس یا داماد تحقیق میکردند،اگر خیلی حساس هستید به نظرم این اقدام رو زمانیکه برای استخدام به تفاهم رسیدید میتونید از هم صنف ها،همکاران،کارمندان،همسایه ها و... اطلاعات بیشتری از محل کارتون بدست بیارید.

قدم پنجم:نکته مهم روز مصاحبه مخصوص خانم ها

خودم یک خانم هستم و میتونم تصور کنم بقیه خانم ها وقتی برای مصاحبه به سازمانی علی الخصوص زمانیکه از طریق آگهی استخدام حسابدار اون سازمان رو پیدا کردند مراجعه میکنند نگرانی از بابت امنیت اون محل در ذهن دارند.

یکی از راههای از بین بردن این دغدغه مراجعه جهت مصاحبه به همراه خانواده یا دوستان هست البته تا اونجایی که میشه بهتره همراه رو به داخل اون سازمان نبرید.

یکی دیگه از راههایی که من استفاده کردم این هست که زمانیکه به اون سازمان جهت مصاحبه و استخدام مراجعه کردم موقعیت مکانی یا location  رو به خانواده یا دوستی ارسال میکردم و ایشان رو از وضعیت شروع و پایان جلسه مطلع میکردم.

این نکته در راستا به ارزش به خودتون هست و در جامعه ای که زندگی میکنیم و اتفاقاتی که پیرامونمون میفته انجام دادنش خیلی مهم و الزامیه.

قدم ششم:به وضعیت ظاهریت برس

زمانیکه برای مصاحبه مراجعه میکنید قبل ازینکه صحبتی انجام بشه مواردی هست که خیلی زیاد میتونه در نتیجه مصاحبه و استخدام حسابدار تاثیر گذار باشه.

یکی ازین موارد وضعیت ظاهری که اصلی ترین اون پوشش و لباس هست فوق العاده تاثیر گذاره و خیلی مهم هست که پوششتون نسبت به شغل مورد نظر،سازمان مورد نظر،محل اون سازمان متعارف باشه که بتونه تاثیر مثبتی در ذهن طرفین بگذاره و نهایتاً ذهن رو به قضاوت ناعادلانه و منفی هدایت نکنه.

قدم هفتم:وقت شناس باش

 یکی دیگه از مواردیکه در اولین قرار ملاقات که روز مصاحبه هست میتونه در استخدام شما به عنوان حسابدار تاثیرگذار باشه به موقع در جلسه مصاحبه حاضر شدن هست.

شاید دیر رسیدن شما به قرار ملاقات مصاحبه یک امتیاز  منفی از نگاه مصاحبه کننده به حساب بیاد،پس تلاشتون رو کنید در زمانیکه قبلاً هماهنگ کردید در محل مصاحبه حضور پیدا کنید.

قدم هشتم:آرامش داشته باش

-با آمادگی کامل به مصاحبه برید

-در هنگام مصاحبه استرس نداشته باشید

-با اعتماد به نفس صحبت کنید

-خودتون رو دست کم نگیرید

این نکته رو در ذهنتون داشته باشید فردی که با شما قرار ملاقات مصاحبه داره مستقیم و یا غیر مستقیم همکار شما به حساب میاد و اگر در اون مجموعه استخدام بشید شاید مدتها باهم همکاری خواهید داشت.

در ذهنتون تصویرسازی کنید که در جلسه مصاحبه قراره با دوستتون یا یکی از همکاراتون قراره صحبت کنید.بدون شک این نگرش به شما کمک میکنه آرامش بیشتر و استرس کمتر حتی بدون استرس داشته باشید و در نتیجه بتونید بهتر خودتون و تخصصتون رو به شخص مصاحبه کننئه عرضه کنید چرا که فرد مصاحبه کننده متقاضی فردی هست که قابلیت های بالای داشته باشه و داشتن آرامش یکی از محاسن برای یک حسابدار به حساب میاد.

قدم نهم:خودت رو خوب بیان کن

توصیه خیلی مهم و ضروری من این هست که قبل از شرکت در جلسه مصاحبه استخدام حسابدار حتما در مورد فنون مذاکره اطلاعاتی به دست بیارید.

داشتن بیان خوب،دانش نسبت به فنون مذاکره اون هم در جلسه مهمی مثل مصاحبه استخدام یک امتیاز خیلی خوب به حساب میاد.

فن بیان خوب به شما کمک میکنه بتونید به خوبی خودتون،تخصصتون رو بیان کنید،به سؤالات مصاحبه کننده پاسخ بدید و تسلط به فنون مذاکره به شما کمک میکنه چه حرفی رو کجا بزنید و حتی رویکرد مصاحبه کننده رو در طی جلسه مصاحبه شناسایی کنید و در نهایت بتونید نتیجه جلسه رو فارغ از استخدام یا عدم همکاری به نفع خودتون به ثبت برسونید.

قدم دهم:حقوق درخواستی رو سنجیده بگو

حقوق درخواستی تون مبلغ عاقلانه ای باشه

خیلی مهم هست که شما با توجه به سطح شغلی که دارید و تخصصی که قراره عرضه کنید و تقاضایی که از سازمان مورد نظر برای عرضه شما وجود داره چه بهایی رو مشخص کنید.منظور من این نیست که حقوق رو پایین یا بالا بگید بلکه مواردی که مهم هست رو بسنجید و بعد ازون مبلغ پیشنهادیتون رو اعلام کنید،طوری که برای طرفین برد برد باشه.مواردی که خیلی خوبه قبل از اعلام حقوق درخواستی در نظر بگیرید.

-زمانی که قراره برای اون شغل قرار بدید

-هزینه هایی که متحمل میشید مثل آموزش،ایاب و ذهاب و...

- تخصصی که قراره ارائه بدید

-نتایجی که قراراه برای اون سازمان به ارمغان بیارید .

 قدم یازدهم:چند روزی آزمایشی کارکن

اگر رزومه و مصاحبه شما همون لحظه یا بعد از مدتی تایید شد اما شرایط تا حدی با شرایط مد نظر شما همخونی نداشت یا نیاز به بررسی بیشتر داشتید عجولانه تصمیم گیری نکنید و کمی بیشتر فکر کنید. برای نتیجه گیری بهتر شاید لازم باشه حتما چند روزی رو به صورت آزمایشی با در نظر گرفتن تعهدات و شرایطی که اون سازمان در نظر میگیره به فعالیت بپردازید و همه جوانب را بسنجید،بدون شک نتیجه بهتر و تصمیم بهتری رو خواهید گرفت.

قدم دوازدهم:قرارداد رو با دقت ببند

اگر در نهایت همه چیز مورد تایید دو طرف بود حتماً به صورت رسمی و با عقد قرارداد وارد همکاری بشید.بندهای قرارداد رو با دقت مطالعه کنید و در صورتیکه نسبت به بند قراردادی نظر مثبت ندارید بدوت هیچ قضاوتی از مسئول مربوطه درخواست کنید نسبت به اون بند قرارداد شفاف سازی داشته باشند و توضیحات لازم رو ارائه بدن.

این نکته خیلی مهم هست که توانمندی در فنون مذاکره میتونه به شما در گرفتن امتیازهای بیشتر در عقد قرارداد کمک کنه.این رو هم به یاد داشته باشید که نتیجه قرارداد باید برد برد باشه پس هم خودتون این مورد رو در قراردادتون اعمال کنید و هم از طرف قراردادتون بخواهید که قرارداد رو به صورت برد برد تنظیم کنه.

سخن پایانی

دوستان عزیز علی الخصوص همکاران عزیزم در حوزه حسابداری امیدوارم نکاتی که برگرفته از تجربیاتم بود براتون مفید بوده باشه،در پایان از تیم تولید محتوای گروه آموزشی هدفکار به ویژه آقای علی اکبر علیایی که بنده رو در تهیه مقاله آموزشی "چگونه استخدام شویم/ویژه حسابداران" یاری کردند کمال تشکر رو دارم.

من سارا اسماعیل زاده چشم به قسمت نظرات سایت پایین همین مقاله در سایت هدفکار دوختم تا دیدگاه شما عزیزان رو در رابطه با مقاله "چگونه استخدام شویم/ویژه حسابداران"دریافت کنم.

در ضمن اگر شما هم تجربیاتی دارید همینجا با سایر همکاران حسابدارمون به اشتراک بگذارید.

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط