این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

کد فراگیر اشخاص حقیقی خارجی رو چطور دریافت کنیم؟؟؟

کد فراگیر اشخاص حقیقی خارجی رو چطور دریافت کنیم؟؟؟
چکیده این محصول : انتشار : 1397/05/31 1 نظر

 

اخذ کد فراگیر اتباع و اشخاص حقیقی خارجی از طریق ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور انجام میشه.

همانطور که مؤدیان مالیاتی ایرانی در معاملاتشون از شناسه ملی و کد اقتصادی استفاده می‌کنند  کلیه اتباع و شرکت‌های خارجی برای ثبت‌نام در سامانه‌های سازمان امور مالیاتی کشور باید دارای کد فراگیر باشند.

 

 

سلام خدمت شما مخاطبین عزیز گروه آموزش حسابداری هدفکار

بنده علی اکبر علیایی کارشناس و مشاور مالی و مالیاتی،در این فایل آموزشی نحوه اخذ کد فراگیر اتباع و اشخاص حقیقی خارجی  به همراه سؤالاتی که امکان داره براتون پیش بیاد رو بررسی کردم.

تاثیر گذاری و مفید بودن مطالب حتی برای یکی از شما دوستان بنده رو به هدف اصلی میرسونه.

 پیشاپیش از شما مخاطبین عزیز، ازینکه مطالب رو با ذکر نام  گروه آموزشی هدفکار و نویسنده مطلب به اشتراک میگذارید تشکر میکنم.

منبع اصلی تهیه این فایل آموزشی سایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس www.tax.gov.ir  است.

در ضمن ویدئوی آموزشی این آموزش رو میتونید از طریق سایت آپارات  www.aparat.com و سایت هدفکار www.hadafkar.com  با موضوع و کلمات مرتبط جستجو و مشاهده بفرمایید.

 

همانطور که مؤدیان مالیاتی ایرانی در معاملاتشون از شناسه ملی و کد اقتصادی استفاده می‌کنند  کلیه اتباع و شرکت‌های خارجی برای ثبت‌نام در سامانه‌های سازمان امور مالیاتی کشور باید دارای کد فراگیر باشند.

متقاضیان ثبت شرکت هم که از اتباع غیر ایرانی هستند باید برای انجام ثبت شرکت خود دارای کد فراگیر قانونی ثبت شده باشند و  باید شناسه یا کد رو به طرف حسابهاشون ارائه کنند.

سازمان امور مالیاتی برای انجام اینکار کد فراگیر اتباع خارجی رو اختصاص داده که مؤدیان مالیاتی خارجی میتونن از پنجره استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی ثبت نام رو انجام بدن و پس از 7 روز کد مربوطه رو دریافت کنند.

امکان دریافت کد فراگیر اتباع خارجی برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان پذیر هست و منظور از کد فراگیر اتباع خارجی همون شماره اختصاصی اشخاص خارجی است که برای افراد حقیقی و حقوقی در ایران به کار میره.

در یک کلام

کد فراگیر مثل کد ملی ایرانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانیه که این کد در خاک جمهوری اسلامی ایران کاملاً انحصاریه

نکته 1: برای دریافت نمایندگی شرکت خارجی و یا شراکت یک شرکت خارجی (جوینت ونچر) با یک شرکت ایرانی، دریافت  این کد اجباری هست .

نکته 2 : در صورتی که اشخاص حقیقی غیر ایرانی قصد داشته باشند در ایران شرکت ثبت کنند دریافت این کد الزامی هست.

برای اینکه بهتر این موضوع رو متوجه بشید مثال میزنیم:

اگر 3 نفر شخص خارجی همراه با یک شرکت خارجی در نظر داشته باشند تا در ایران به فعالیت بپردازن، هر شخصیت به صورت انفرادی (3 نفر حقیقی و یک شخصیت حقوقی) باید برای ثبت نام کد فراگیر اقدام کنن .

نکته 3: برای ارسال اطلاعات واردات کالا با داخل کشور،کد فراگیر اتباع خارجی باید درج بشه ولی در هنگام ارسال اطلاعات فروش به طرف معاملات خارجی که در ایران اقامت و فعالیت ندارند درج کد فراگیر اتباع خارجی ضروری نیست.

نکته 4:برای تکمیل معاملات فصلی مربوط به فروش اشخاص خارجی که در ایران اقامت و فعالیت ندارند از جمله صادرات،لزومی به درج شماره اختصاصی اشخاص خارجی نیست ولی باید کلیه اطلاعات بصورت فصلی ارائه بشه.

نکته 5:اخذ کد فراگیر با ارائه تصویر پاسپورت متقاضی قابل انجام هست و تنها پس از تآیید کد فراگیر امکان ثبت شرکت و ادامه روند ثبت شرکت برای متقاضیان غیر ایرانی وجود داره.

نکته 6(مهم): اتباع خارجی که کارت آمایش دارند برای ثبت‌نام شماره اقتصادی، نیازی به دریافت این کد نداشته و می‌توانند از عدد 8 رقمی شماره اختصاصی به عنوان کد فراگیر استفاده کنند.

در ادامه قصد داریم نحوه اخذ کد فراگیر اتباع خارجی حقیقی را با هم بررسی کنیم.

روی پنجره استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی کلیک می کنیم

همانطور که مشاهده می‌کنید اطلاعات مربوطه وجود دارد اگر مطالعه بیشتری لازم داشته باشیم میتونیم کلیک کنید برای انجام این کار وارد سامانه ثبت نام کد فراگیر ویژه اتباع خارجی میشیم.

مشاهده می‌کنید این پنجره برای شما باز شده و باید اطلاعات مورد نیاز رو ثبت کنید.

مدارک ضروری پاسپورت است که باید با اطلاعات مربوط به پاسپورت مانند نام و نام خانوادگی ، نام پدر، تاریخ تولد و بقیه اطلاعات باید کاملا همانند پاسپورت ثبت بشه و خیلی باید دقت بشه که در وارد کردن اطلاعات دقت بعمل بیاد.

تصویر صفحه اول پاسپورت رو آپلود بفرمایید خیلی دقت کنید که این تصویر صفحه اول پاسپورت کیفیت بالایی داشته باشیم که در صورتی که کیفیت پایین باشه باعث میشه که اطلاعات شما تایید نشه و  فرایند ثبت نام طول بکشه.

در این قسمت مشاهده می‌کنید اگر شما نماینده مؤدی مالیاتی هستید باید اطلاعات خودتون رو  وارد کنید در صورتی که مؤدی مالیاتی خارجی ثبت نام رو خودش انجام میده باید اطلاعات اداره کل مالیاتی،شماره واحد مالیاتی،کلاسه پرونده مالیاتی را ثبت کنند.

بعد از انجام این فرایند شما کد رهگیری دریافت می کنید و از طریق کد رهگیری میتونید بررسی کنید و مشاهده کنید که کد فراگیر اتباع خارجی صادر شده یا خیر؟

برای رهگیری کد فراگیر اتباع خارجی و شرکت‌های خارجی میتونید از این گزینه استفاده کنید بعد از کلیک روی گزینه این پنجره باز میشه میتونید شخص حقیقی شرکت ایرانی را انتخاب کنید.

جهت دریافت کد فراگیر پس از ورود و ثبت اطلاعات مورد نیاز، کدی به عنوان کد پیگیری به متقاضی داده می‌شه.

دقت کنید که این کد ، کد فراگیر متقاضی نیست. از این کد پیگیری، جهت پیگیری صدور کد فراگیر تا مرحله صدور استفاده می شود.

اخذ کد فراگیر برای تمامی اتباع از طریق مراحل گفته شده امکان پذیره وثبت شرکت و فعالیتشون پس از اخذ کد فراگیر بلامانع هست.

کد رهگیری رو وارد کنید با کلیک روی گزینه زیر میتونید از وضعیت صدور کد فراگیر اتباع خارجه مطلع بشید.

حالا سوالات متداولی که امکان داره در اخذکد فراگیر براتون پیش بیاد رو بررسی میکنیم.

آیا اتباع خارجی که کارت آمایش دارند به منظور ثبت نام شماره اقتصادی نیاز به دریافت کد فراگیر دارند؟

اتباع خارجی که کارت آمایش دارند برای ثبت نام شماره اقتصادی، نیازی به دریافت کد فراگیر ندارند و می توانند از عدد 8 رقمی که در قسمت زیر بارکد روی کارت آمایش آنها درج گردیده به عنوان کدفراگیر استفاده نمایند.

اتباع خارجی به منظور دریافت کد فراگیر چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

اتباع خارجی جهت دریافت کد فراگیر باید به سامانه ی اصلی سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس tax.gov.ir مراجعه نمایند و در قسمت اطلاعات مالیاتی مرتبط، روی استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی کلیک نمایند. سپس در صفحه ی باز شده، در قسمت لینکهای مرتبط برای دریافت کدفراگیر اتباع خارجی حقیقی، روی سامانه ثبت نام کد فراگیر ویژه اتباع خارجی، و برای دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی حقوقی روی سامانه ثبت نام کد فراگیر ویژه شرکت های خارجی کلیک نمایند. در صفحه ی وارد شده، پس از ورود و ثبت اطلاعات مورد نیاز، کدی به عنوان کد پیگیری به مودی داده می شود. دقت شود، این کد، کد فراگیر شما نیست. از این کد پیگیری، جهت پیگیری صدور کد فراگیر خود در مراجعات بعد باید استفاده نمایید به همین خاطر این کد رهگیری را در جای امنی یادداشت نمایید.

تذکر مهم: سامانه صدور شماره فراگیر در سایت سازمان امور مالیاتی تنها ویژه مودیان مالیاتی که پرونده مالیاتی دارند، می باشد. برای سایر افراد از جمله افرادی که نیاز به کد فراگیر جهت ارسال لیست حقوق دارند ابزاری در سایت ثبت شرکتها به آدرس http://ssaa.ir وجود دارد.

اطلاعات خود را در ثبت نام کدفراگیر به اشتباه وارد نموده ام، اما کدفراگیر دریافت کرده ام، آیا امکان ویرایش وجود دارد؟

متاسفانه در صورت وجود اشتباه در اطلاعات اولیه امکان تغییر اطلاعات بسیار مشکل خواهد بود. برای اینکار مجدد با اطلاعات صحیح ثبت نام کدفراگیر را انجام دهید.

اتباع خارجی که با وجود اطمینان از یکی بودن اطلاعات مندرج روی پاسپورت و اطلاعات وارد شده در سامانه ی ثبت نام، مغایرت های پی در پی در اطلاعات هویتی شان ثبت می شود چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

چنانچه اتباع خارجی هستید و اطلاعات را دقیقا از روی پاسپورت و به درستی در سامانه ی پیش ثبت نام/ ثبت نام شمار اقتصادی وارد نموده اید، اما اطلاعات شما از سمت سازمان امور مالیاتی کشور تایید نمی گردد، با در دست داشتن کپی پاسپورت خود به واحد کداقتصادی حوزه ی مالیاتی خود مراجعه نمایید.

کدفراگیر چیست؟

اتباع و شرکتهای خارجی برای ثبت نام در سامانه های سازمان امور مالیاتی کشور باید دارای کد فراگیر باشند. این کد همانند شماره ملی می باشد. برای ثبت اطلاعات و دریافت کد فراگیر باید وارد سامانه tax.gov.ir شده و از صفحه ویژه کد فراگیر استفاده نمایید.

توضیحات

مدرس: علی اکبر علیایی

زمان : 3 دقیقه

حجم : 13 مگابایت

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh
رفعت خواه
۱۳۹۸/۰۱/۲۰۰۰
پاسخسلام ی سوال داشتم برای حیطه کاریم، میخوایم برای اتباع خارجی امکان سرمایه گذاری ایجاد کنیم منتها نیاز به کد فراگیر اتباع خارحی دارند، این کد روی کارتی هستش که جای شناسنامه اپلود بشه هنگام ثبت نام؟ جای شناسنامه چه چیزی دارند که کد اتباع روش نوشته باشه و بشه کپی و آپلود کرد... چون خوندم که میتونند کد فراگیر رو بدون داشتن کارت آمایش دریافت کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط