این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

مزایا و معایب فروشندگی با حق العمل کاری

انتشار : 1398/03/24 0 نظر 49 بازدید

دانلود رایگان مزایا و معایب فروشندگی با حق العمل کاری

« حق‌العمل » در لغت به معنی مزد کار، کارمزد و پولی است که بابت فروش کالایی از صاحب کالا دریافت می‌شود. در اصطلاح نیز « حق العمل کار» کسی است که به دستور دیگری معاملاتی انجام می‌دهد و در مقابل آن، اجرت دریافت می‌کند.

حق العمل کاری نوعی وکالت در امور تجاری است، اما اگرحق‌العمل‌کار به نام خود کاری انجام دهد، عنوان وکالت بر او اطلاق نمی‌شود و می‌توان آن را مصداق «نیابت» دانست، زیرا نیابت مفهومی عام‌تر و وسیع‌تر از وکالت دارد. این تعریف در ماده 357 قانون تجارت آمده است.

حق‌العمل‌کار همانند دلال واسطه در معاملات است، با این تفاوت که دلال جز معرفی طرفین معامله به یکدیگر وظیفه‌ای ندارد و جز با اجازه مخصوص نمی‌تواند نمایندگی یکی از طرفین را عهده‌دار شود، اما حق‌العمل‌کار خود طرف معامله بوده و علاوه بر آن که در مقابل طرف معامله مسئول انجام تعهداتی است که به نام خود تقبل کرده، در مقابل آمر نیز مسئول است که حاصل معامله را به او واگذار کند.

بنابراین، حق‌العمل‌کار 2 تعهد مستقیم دارد: یکی در مقابل طرف معامله که صرف‌نظر از این که آمر، معامله را قبول کند یا خیر، مسئول انجام تعهداتی است که تقبل کرده و دیگری در مقابل آمر که باید انجام معامله را به اطلاع او برساند و حاصل معامله را در اختیار او بگذارد. البته باید در نظر داشت که اگر حق‌العمل‌کار حسن انجام معامله را ضمانت نکرده و کوتاهی هم نکرده باشد، مسئول اجرانشدن معامله از جانب طرف معامله نخواهد بود

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط