این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

مالیات بر درآمد اتفاقی

مالیات بر درآمد اتفاقی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/24 0 نظر

 

طبق ماده 119 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم درآمد نقدی و یا غیر‌نقدی که شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی و یا به عنوان جایزه یا هر‌ عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می‌نماید مشمول مالیات اتفاقی به نرخ مقرر در ماده (131) این قانون خواهد بود.

  1. تشخیص درآمدهای اتفاقی
  2. معافیت‌های مالیاتی درآمدهای اتفاقی  
  3. محاسبه مالیات درآمدهای اتفاقی  
  4. مهلت تسلیم اظهارنامه و مدت پرداخت مالیات

مالیات بر درآمد اتفاقی

طبق ماده 119 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم درآمد نقدی و یا غیر‌نقدی که شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی و یا به عنوان جایزه یا هر‌ عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می‌نماید مشمول مالیات اتفاقی به نرخ مقرر در ماده (131) این قانون خواهد بود.

الف) در آمد مشمول مالیات

1.   طبق ماده 120 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم ‌ماده درآمد مشمول مالیات موضوع این فصل عبارت است از صد‌درصد (100%) درآمد حاصله و در ‌صورتی که غیر‌نقدی باشد، به بهای روز تحقق درآمد طبق مقررات این قانون تقویم می‌شود مگر در مورد املاکی که در اجرای مفاد ماده (64) این قانون‌ برای آنها ارزش معاملاتی تعیین شده است که در این صورت ارزش معاملاتی مأخذ محاسبه مالیات قرار خواهد گرفت.

‌تبصره: در مورد صلح معوض و هبه معوض به استثنای مواردی که مشمول ماده (63) این قانون می‌باشد درآمد مشمول مالیات موضوع این فصل ‌عبارت خواهد­ بود از مابه‌التفاوت ارزش عوضین که براساس مقررات این ماده تعیین می‌شود نسبت به طرف معامله‌ای که از آن منتفع شده است.

2.   طبق ‌ماده 121 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم صلح با شرط خیار فسخ و هبه با حق رجوع از نظر مالیاتی قطعی تلقی می‌گردد ولی در صورتی که ظرف شش ماه از تاریخ وقوع عقد ‌معامله فسخ یا اقاله یا رجوع شود، وجوهی که به عنوان مالیات موضوع این فصل وصول شده است قابل استرداد می‌باشد. در این صورت اگر در فاصله ‌بین وقوع عقد و فسخ یا اقاله یا رجوع منتقل‌الیه از منافع آن استفاده کرده باشد نسبت به آن منفعت مشمول مالیات این فصل خواهد بود.

‌3.   طبق ماده 122 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم در مورد صلح مالی که منافع آن مادام‌العمر یا برای مدت معین به مصالح یا شخص ثالث اختصاص داده می‌شود بهای مال به مأخذ جمع ‌ارزش عین و منفعت در تاریخ تعلق منافع، مأخذ مالیات متصالح در تاریخ مزبور خواهد بود.

‌تبصره: در صورتی که قبل از تاریخ تعلق منفعت انتقالاتی صورت گیرد قیمت مذکور در سند مأخذ مالیات انتقال‌دهنده قرار خواهد گرفت که طبق ‌مقررات این فصل مشمول مالیات خواهد بود، لیکن مأخذ مالیات آخرین انتقال‌گیرنده عین که منافع مال نیز به او تعلق بگیرد، عبارت خواهد بود از‌ مابه‌التفاوت بهای مال به شرح حکم فوق و مبلغی که طبق سند پرداخته است.

‌4.   طبق ماده 123 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم در صـورتی که منـافع مالی به طـور دائم یا موقت بلاعوض به کسی واگذار شـود انتقال‌گیرنده مکلف است مالیات منافع هر سال را در سال‌ بعد پرداخت نماید.

5.   طبق ماده 128 قانون مالیات‌ها‌ی مستقیم درآمد مشمول اشخاص حقوقی ناشی از درآمدهای اتفاقی از طریق رسیدگی به دفاتر تشخیص داده شده و مالیات‌ها‌یی که طبق مقررات این فصل در منبع پرداخت می‌‌‌‌گردد به عنوان پیش پرداخت مالیات آنها منظور خواهد شد. که نرخ و درآمد مشمول مالیات و دامنه مشمول مالیات طبق ماده 131 اعمال خواهد شد.

ب) معافیت‌ها‌

موارد زیر مشمول مالیات بردرآمد اتفاقی نخواهد بود: ‌ماده

1.   طبق 125 قانون مالیات‌های مستقیم انتقالاتی که طبق مقررات فصل مالیات بر ارث مشمول مالیات می‌باشد مشمول مالیات این بخش نخواهد بود.

2.   طبق ‌ماده 127 قانون مالیات‌های مستقیم موارد زیر مشمول مالیات اتفاقی نخواهد بود:

2-1. کمک‌های نقدی و غیرنقدی بلاعوض سازمان‌های خیریه یا عام‌المنفعه یا وزارتخانه‌ها یا مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی یا شهرداری‌ها‌ یا نهادهای انقلاب اسلامی به اشخاص حقیقی غیر از مواردی که مشمول مالیات فصل حقوق است.

2-2. وجوه یا کمک‌های مالی اهدایی به خسارت‌دیدگان جنگ، زلزله، سیل، آتش‌سوزی و یا حوادث غیر‌مترقبه دیگر.

2-3. جوایزی که دولت برای تشویق صادرات و تولید و خرید محصولات کشاورزی پرداخت می‌نماید.

تبصره: ضوابط اجرایی بند‌های (الف) و (ب) طبق آیین‌نامه‌ای خواهد بود که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت کشور تهیه خواهد ‌شد.

پ) وظایف مودی

طبق ماده 126 قانون مالیات‌های مستقیم صاحبان درآمد موضوع این فصل مکلفند در هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را در مورد منافع موضوع ماده­ (123) این قانون تا آخر ‌اردیبهشت ماه سال بعد و در سایر موارد ظرف سی روز از تاریخ تحصیل درآمد یا تعلق منافع به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم و مالیات متعلق را بپردازند.‌ در صورتی که معامله در دفاتر اسناد رسمی انجام و مالیات وصول شده باشد تکلیف تسلیم اظهارنامه ساقط می‌شود.

 

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط