این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

دختران مجرد و زنان خانه دار بیمه میشوند

دختران مجرد و زنان خانه دار بیمه میشوند
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/24 4 نظر

 

اطلاعاتی در مورد بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد ، خانم های خانه دار وظایف مهمی چون مدیریت خانه و مراقبت و تربیت فرزندان را بر عهده دارند و نقش آنان در توسعه جامعه بر کسی پوشیده نیست؛ در حالی که از درآمد مشخص و رسمی برخوردار نیستند.

دختران مجرد و زنان خانه دار بیمه میشوند

بیمه زنان خانه دار ، مهمترین حقوق شهروندی زنان

 

در مهر ماه سال 1397 طی مصوبه های جدیدی که در سازمان تامین اجتماعی به تصویب رسید و همچنین طی جمع بندی و گردآوری سید محمد تقی طهوری در وبسایت هدفکار اعلام کرد که هیئت ‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی مصوبه جدید بیمه‌ای زنان خانه‌دار و دختران مجرد را به تصویب رسانده و جزئیات و شرایط و ضوابط آن نیز در بخش‌نامه 664 امور فنی بیمه‌شدگان به واحدهای اجرایی سازمان تامین‌اجتماعی در سراسر کشور ابلاغ شده است

بدین ترتیب زنان خانه‌دار و دختران مجردی که شرایط لازم را دارند، می‌توانند ، خود را بیمه کنند .
بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد یک پوشش بیمه‌ ای مستقل است و جزو بیمه‌ های اختیاری سازمان تامین اجتماعی محسوب می شود

تمامی مزایای سازمان تامین اجتماعی همانند؛ حقوق بازنشستگی متناسب با حداقل دستمزد در سال، دارا بودن شرایط بازنشستگی، ‌از کار افتادگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی، در صورت انتخاب بیمه شده در قرارداد، مشمول بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد نیز می شود.

همچنین استفاده از مزایای دفترچه درمانی در صورت واریز حق  سرانه درمان شامل این گروه می شود و تنها تعهدات کوتاه مدت همانند غرامت ایام بیماری و بارداری، کمک هزینه ازدواج به این گروه از بیمه شدگان تعلق نمی گیرد.

افرادی که شاغل هستند و در قبال شغل خود، مزد دریافت می کنند و کارفرما تکلیف به پرداخت حق بیمه آنها دارد . اما زنان خانه دار در قبال خانه داری مزدی دریافت نمی کنند و در نتیجه از یکسری مزایا مانند بیمه بیکاری نمیتوانند استفاده کنند .

بیمه زنان خانه‌دار مزایای فراوانی دارد. مثلا در گذشته بعد از فوت مادر و در صورتی که پدر در قید حیات بود، مستمری مادر به فرزندان تعلق نمی‌گرفت، اما در حال حاضر به فرزندان زنانی که بیمه زنان خانه‌دار شده‌اند، در صوت فوت، با احراز شرایط مقرر مستمری تعلق می‌گیرد و اگر پدر نیز فوت شود، دو مستمری شامل فرزندانشان می‌شود؛ البته در صورتی که هنگام انعقاد قرارداد بیمه، حمایت بیمه‌ای مربوطه انتخاب و متناسب با آن حق‌بیمه پرداخت شده باشد.

خانم های خانه داری که سرپرست خانوار هم محسوب میشوند ، این امکان میتواند بهترین امر مطلوبی برای آنها باشد تا بتوانند، خود و فرزندانشان را در پوشش بیمه تامین اجتماعی قراردهند  و از مزایای بیمه درمان و در زمان بازنشستگی، ازمستمری ، پوشش مطلوبی دریافت کنند .

چه کسانی میتوانند از بیمه زنان خانه دار استفاده کنند ؟
زنان و دختران دارای 18 تا 50 سال سن میباشند و کسانی که بالاتر از 50 سال سن دارند نیزدر صورت داشتن سابقه بیمه پردازی ، این سابقه به حداکثر سن آنان افزوده می شود .
نکته‌ای که نباید فراموش کرد دایره شمول مصوبه جدید بیمه زنان خانه‌دار است ، که حتی زنانی که قبلاً در کارگاه‏ها و مؤسسه‌های مشمول قانون تامین‌اجتماعی اشتغال بکار داشته‏اند نیز دربرمی‌گیرد. این گروه از زنان در صورت قطع ارتباط استخدامی با کارفرما می‌توانند مابقی بیمه‌پردازی خود را از طریق بیمه زنان خانه‌دار ادامه ‌دهند و از مزایایی قانونی تامین‌اجتماعی بهره‌مند شوند

به عنوان مثال ، چنانچه فردی 54 ساله باشد و چهار سال نیز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد ، می تواند از بیمه زنان خانه دار بهره مند شود . البته زنان خانه داری که حداقل 10 سال سابقه بیمه پردازی داشته باشند ، بدون لحاظ شرایط سنی می توانند نسبه به ارایه درخواست و انعقاد قرارداد اقدام کنند

مدارک مورد نیاز جهت برقراری بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد ؟

متقاضیان واجد الشرایط با انعقاد قرارداد و پرداخت حق‌بیمه‌های مقرر میتوانند در زمره مشمولان مقررات بیمه صاحبان حِرف و مشاغل آزاد قرار بگیرند و از تعهدات قانونی مقرر در قانون تامین‌اجتماعی بهره‌مند ‌شوند.
متقاضیان می توانند با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی محل سکونت خود ، با ارایه درخواست و تحویل این مدارک شامل اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی و سه قطعه عکس ،خدمات  بیمه زنان خانه دار را برای خود برقرار کنند 

انواع و طبقه بندی بیمه زنان خانه دار ؟

متقاضیان هنگام ارایه درخواست یکی از سه نرخ 12 ، 14 و 18 درصد را انتخاب می کنند و حق بیمه خود را بر مبنای درصد انتخابی که در قرارداد هم ذکر شده ، در هر ماه می پردازند و از آن زمان به بعد ، میتوانند از مزایای مربوط بهره مند شوند .
اگر  بانوان خانه دار هنگام ارایه درخواست به سازمان تامین اجتماعی جهت برقراری خدمات بیمه زنان خانه دار،در قرارداد
اگر نرخ حق بیمه 12 درصد را انتخاب کنند ، از مزایای بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی برخوردار می شوند
اگر نرخ حق بیمه 14 درصد را انتخاب کنند ، از بازنشستگی و مستمری مربوط به فوت قبل و بعد از بازنشستگی برخوردار می شوند
اگر نرخ حق بیمه 18 درصد را انتخاب کنند، از مزایای بازنشستگی ، مستمری مربوط به فوت قبل و بعد از بازنشستگی و هم چنین ازکارافتادگی (در صورت بروز حادثه یا بیماری و از دست دادن توانایی خود) برخوردار خواهند شد

حداقل مبلغ حق بیمه آن نیز در سال جاری (1397) حدود دو میلیون ریال خواهد بود

نحوه پرداخت حق بیمه زنان خانه دار و دختران مجرد ؟
به منزله سهولت و بهبود کیفیت ارتباط متقاضیان با سازمان بیمه تامین اجتماعی امکان پرداخت حق بیمه هم به صورت ماهانه وجود دارد و هم به صورت دوره های سه ماهه ، شش ماهه و یک ساله .

چگونه افراد تحت تکفل زنان خانه دار تحت پوشش خدمات بیمه درمان قرار میگیرند ؟
در صورتیکه  پدر خانواده فاقد پوشش بیمه ای باشد، متقاضی بیمه زنان خانه دار می تواند با پرداخت حق سرانه درمان مصوب ، فرزندان خود را بیمه درمانی کنند.زنــان خانه دار و با دریافت دفترچه بیمه درمانی از تمامی امکانات مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند.
حق سرانه درمان هر ســال بــه تصویب هیــأت وزیران می رســد که در سال جاری (سال 1397) 44 هزار تومان برای هر نفر تعیین شده است. میزان سهم بیمه شــده از هزینــه درمان که فرانشــیز نامیده می شود، برای خدمات پزشکی سرپایی 30 درصد و برای خدمات درمانی بستری 10 درصد است

اقدامات اولیه مورد نیاز از ثبت نام تا پرداخت حق بیمه زنان خانه دار ؟
از آنجایی که برای سازمان تامین اجتماعی ، هدف کار مهم است به همین منظور برای سهولت در پرداخت حق بیمه متقاضیان ، نیازی به مراجعه حضوری فرد به شعب تامین اجتماعی نیست و متقاضیان می توانند پس از ثبت نام و تحویل مدارک ، با دریافت نام کاربری و رمزعبور و با مراجعه به نشانی اینترنتی http://www.hadafkar.com  مراجعه کنید و نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنید .
تاثیر گذاری و موثر بودن در امر بیمه زنان خانه دار ؟
یکی از کارهایی که  مشاوران امور بانوان در فرمانداری ها ، دستگاه های اجرایی و رسانه ها و فعالان امر بانوان انجام میدهند  اطلاع رسانی گسترده در این زمینه میباشد که امیدواریم بتوانند در این امر مهم که به عنوان یکی از حقوق شهروندی زنان به شمار می رود ، موثر و تاثیر گذار عمل کنند .

منابع این آموزش در ادامه پیوست میگردد.
گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر فاطمه ذوالقدر
گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، استانداری کهگیلویه و بویراحمد
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی
عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh
mitra
۱۳۹۸/۰۲/۰۷۰۰
پاسخعالی بود مرسی
کاربر اصلی
۱۳۹۸/۰۲/۰۷۰۰

خوشحالیم که از این مطلب خوشتون ام

دریا
۱۳۹۷/۰۹/۲۸۰۰
پاسخدختر مجرد که پدر ش سالهاست فوت کرده و خودشم نتونسته کاری پیدا کند میتونه بیمه شه؟؟
علی اکبر علیایی
۱۳۹۷/۱۱/۰۶۰۰

باتوجه به قوانین جدید بیمه تامین اجتماعی این امر امکان پذیره،حتما برای آگاهی بیشتر به سازمان بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط