این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

چگونگی بیمه بیکاری

چگونگی بیمه بیکاری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/20 2 نظر

 

از نظر قانون، بیکار شخص بیمه شده‌اى است که بدون دلیل، بیکار شده و آماده کار باشد. (ماده 2 قانون بیمه بیکارى) حق بیمه‌بیکارى به میزان 3% مزد بیمه شده مى‌باشد که کلاً توسط کارفرما تأمین و پرداخت خواهد شد (ماده 5 قانون بیمه بیکارى).

 

 

بیمه بیکارى به عنوان یکى از حمایت‌هاى تأمین اجتماعى است و سازمان تأمین اجتماعى مکلف است‌ با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه‌شدگانى که طبق مقررات این قانون بیکار شده‌اند، مقررى بیمه بیکارى پرداخت نماید (ماده 3ـ قانون بیمه بیکارى).

 

:شرایط دریافت بیمه بیکاری

1. مشمول قانون کار و تامین اجتماعی باشد.

2. به صورت غیرارادی از کار اخراج شده باشد.

3. تبعه کشور خارجی نباشد.

4. مستمری‌ بگیر یا بازنشسته و یا از کارافتادگی کلی نباشد.

5. بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.

6. بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه بیکار می‌شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می‌توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

 

در چه صورتی مقرری بیمه بیکاری قطع می‌شود:

      1. اشتغال مجدد

2. خودداری از پذیرش شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی

3. احراز شرایط بازنشستگی یا از کار افتادگی کلی

4. اعاده به کار بیمه شده و یا دریافت مزد ایام بلاتکلیفی

 

طبق قانون تامین اجتماعی چنانچه بیمه شده حداقل ده سال حق بیمه را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشد می‌تواند از مزایای زیر برخوردار بگردد:

1. بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت، پیری، حوادث و سوانح، ناتوانی جسمی و ذهنی و روانی

2. بیمه بیکاری، بیمه خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبت‌های پزشکی

3. حمایت از مادران در دوران بارداری و در حضانت از فرزند (مبلغی که در ایام بارداری و حضانت از فرزند به علت عدم توانایی موقت اشتغال به کار و عدم دریافت مزد و حقوق به حکم قانون تامین اجتماعی به جای مزد یا حقوق به بیمه شده پرداخت می‌شود). کمک هـزینه بارداری و زایمان بـرای بانوان بیمه شده می‌تواند قبل و بعد از زایمان 6 ماه از مرخصی استفاده و این مدت جزء سوابق بیمه محسوب می‌شود.

 

شرایط استفاده ازبیمه بیکاری:

الف)    بیمه شده قبل از بیکار شدن حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد (به استثنای صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری)

ب)  بیمه شده مکلف است ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحد کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد. مراجعه بعد از 30 روز با عذر موجه و با تشخیص هیات حل اختلاف تا سه ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

 

● کارگرانی که در زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری به شغل یا مشاغلی گمارده شوند که میزان حقوق و مزایای آن از مقرری بیمه بیکاری متعلقه کمتر باشد، مابه‌التفاوت دریافتی بیمه شده از حساب صندوق بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

● مـدت دریافت مقـرری بیمه بیکاری جزء سوابق پرداخت حق بیمه شده از نظـر بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت محسوب خواهد شد.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری و میزان آن به شرح زیر است (ماده 7 قانون بیمه بیکاری): جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری اعم از دوره اجرای آزمایشی و یا دائمی آن برای مجردین حداکثر 36 ماه و برای متاهلین یا متکلفین حداکثر 50 ماه براساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه می‌باشد.

 

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh
سحرشمسایی
۱۳۹۷/۱۱/۲۳۰۰
پاسخسلام ممنون از مطلبتون.
من یه سوال دارم اینکه بنده حدود 4 سال و نیم جایی کار کردم ولی بیمه برام رد نشده الان که به اداره کار مراجعه کردم باید بیمه منو رد کنن.الان 4 ماه بیکار شدم آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟
علی اکبر علیایی
۱۳۹۷/۱۲/۰۱۰۰

سلام،اگر اداره کار این امر رو تایید کنه و حکمی صادر بشه که کارفرما برای 4 سال قبل شما بیمه رو پرداخت کنه و دارای سوابق بیمه بشید در مرحله بعد میتونید برای بیمه بیکاری اقدام کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط