این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

کسبه پلاسکو زیر آوار مشکلات مالیاتی

انتشار : 1396/06/14 0 نظر 512 بازدید
کسبه پلاسکو زیر آوار مشکلات مالیاتی

دانلود رایگان کسبه پلاسکو زیر آوار مشکلات مالیاتی

وعده های سرخرمن مسئولین آتش کسبه پلاسکو را تندتر کرده و بار سنگینی رو به دوش پلاسکویی ها انداخته،با دیدن این ویدئو از حال و وضعیت کسبه پلاسکو مطلع بشید.

کسبه پلاسکو  پس از یک سال زیرآوار مشکلات مالیاتی

سال گذشته 30 دی ساختمان پلاسکو در چهارراه استانبول آتش گرفت ساختمان به طور کامل فرو ریخت و حدود 3 هزار کارگر بیکار شدند که تنها 524 نفر اونا مشمول بیمه بیکاری شدن و بقیه به جمع جویندگان کار یا راحتتر بگم بیکاران پیوستند یا اینکه به سمت مشاغل کاذب مثل مسافرکشی و دست فروشی رفتن و کارفرماها و صاحبان مشاغل که در پلاسکو به تولید و پخش پوشاک مشغول بودند بار سنگین مشکلات رو به دوش کشیدند،یکی ازین مشکلات که خیلی هم مهمه،مالیات عملکرد سالانه  این کسبه برای سالهای قبلریالجاری و حتی سالهای آتی هست.

بعد از این حادثه هیئت دولت طی مصوبه ای اعلام کرد بدهی‌های مالیاتی کسانی که در اثر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بیش از 50 درصد اموالشون از بین رفته با معرفی اتاق اصناف ایران تا پایان عملکرد سال 1394 بخشیده میشه.

این مصوبه منتقدینی مثل سعید لیلاز استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل رو داشت که گفت:

 « چرا وزارت اقتصاد و دارایی معافیت مالیاتی رو برای کسبه پلاسکو در نظر گرفته، در حالی که اونا اموالشون رو بیمه نکردند و با بی‌احتیاطی اونا پلاسکو آتش گرفته!

علی عسکری، اقتصاددان و کارشناس حوزه مالیات که بیش از شش سال ریاست سازمان امور مالیاتی رو هم به عهده داشت نظرش این بود که این بخشودگی مالیاتی باید برای سالی اعمال بشه که حادثه غیر مترقبه در اون سال رخ داده. یعنی برای کسبه پلاسکو باید بخشودگی مالیاتی در سال 1395 اعمال بشه، نه سال 1394. چرا که کسبه پلاسکو در سال 1394  فعالیت اقتصادی خودشون رو انجام داده و مالیات مربوطشون هم محاسبه شده.

قانون چی میگه؟

در ماده 165 «اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم که در تیر ماه سال 1394» تصویب شد اومده: «در مواردی که بر اثر حوادث و سوانح از قبیل زلزله، سیل، آتش‌سوزی، بروز آفات و خشکسالی و طوفان و اتفاقات غیر مترقبه دیگه به یک منطقه یا به مؤدی یا مؤدیان خاصی خساراتی وارد بشه و خسارت وارد شده از طریق وزارتخانه‌ها یا مؤسسات دولتی یا شهرداری‌ها یا سازمان‌های بیمه یا مؤسسات عام المنفعه جبران نشه، وزارت امور اقتصادی و دارایی میتونه معادل خسارت وارد شده رو از درآمد مشمول مالیات مؤدی، در اون سال و سنوات بعد کسر و نسبت به اون دسته از مؤدیان که بیش از 50 درصد اموالشون در اثر حوادث از بین رفته و قادر به پرداخت بدهی‌های مالیاتی خودشون نیستند، با تصویب هیأت وزیران تمام یا قسمتی از بدهی مالیاتی اونا بخشیده یا تقسیط طولانی بشه.»

"مشاهده آموزش بخشودگی مالیاتی مربوطه طبق ماده 165 قانون مالیاتهای مستقیم"

بنا براین بند به نظر می‌رسه که وزارت امور اقتصادی و دارایی قانوناً اختیار بخشودگی مالیاتی کسبه پلاسکو آسیب دیده در ماجرای پلاسکو را داره.

وعده های سرخرمن مسئولین آتش کسبه پلاسکو را تندتر کرده و بار سنگینی رو به دوش پلاسکویی ها انداخته

تا الان سازمان امور مالیاتی هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره اینکه مالیات بخشوده شده کسبه پلاسکو که از سوی این سازمان لحاظ شده باشه، منتشر نکرده که بتونیم تصویر شفافی از اعداد و ارقام مربوط به مالیات این بخش و تاثیر این بخشودگی بر درآمد مالیاتی دولت داشته باشیم.

وقتی برای دریافت پاسخ این سؤال با خیلی از کسبه صحبت میکنیم پاسخی جز نارضایتی و گلایه از بابت عدم توجه کارشناسان سازمان امور مالیاتی به شرایط سخت و مشکلات مالیاتی این مؤدیان دریافت نمی کنیم.

یکی از کسبه‌ که تولیدکننده و عرضه کننده پیراهن در ساختمان پلاسکو بود، گفت: اداره مالیات برای ما پیامکی مبنی بر مراجعه به اداره مالیات برای دریافت ابلاغیه مالیات واحد صنفی پلاسکو ارسال کرده و این در حالیه که واحد صنفی،سرمایه و جنسهای ما ما در پلاسکو بیش از  یک ساله از بین رفته و تا الان هم نتونستیم به خودمون بیایم.

الان هم ممیزی مالیات از واحد صنفی ریخته شده بازدید کرده و برای اون مالیات مقرر کرده که باید اونو پرداخت کنیم...

حالا این وعده های سرخرمن مسئولین و آوار مشکلات مالیاتی سالهای عملکرد 94-95-96 آتش کسبه پلاسکو رو تندتر کرده...

خطرات وعده‌های بدون پشتوانه مسئولین

یکی از تهدیدهای اجتماعی این وعده‌های بدون پشتوانه توسط مسئولین به مردم یا حتی مغازه داران، ایجاد یک نوع شکاف میان مردم و مسئولینه...

هنوز پس از یکسال کسبه سرگردان و معترض نسبت به عدم تحقق وعده‌های پوچ و توخالی دولتی‌ها هستن.

دیگه کسی سراغ نمی‌گیره که چه بلایی سر مغازه داران پس از یکسال افتاده...

چرا دیگه کسی تلاش نمی‌کنه با خانواده‌های داغدار این حادثه تماس بگیره!

کسبه پلاسکو با اشاره به این موضوع که دید و بازدیدهای مسئولین فقط در راستای گفتار درمانی و تزریق امید در سال گذشته باقی مونده و اعتقاد دارن پلاسکو، قربانی بازی نمایشی مسئولین دولتی پس از یک سال شده و

 به دنبال رسیدگی رسانه‌ها به حقوقشون هستند.

کاهش این اعتماد عمومی نسبت به صحبتهای مسئولین به ویژه رئیس جمهور؛ یکی از بزرگترین تهدیدهای درونی در کشورمونه. برای شناخت اثرات این کاهش اجتماعی می‌تونیم به ماجرای زلزله کرمانشاه اشاره کنیم؛

 در جریان کمک مردم به زلزله زدگان کرمانشاه هم شاهد بودیم که مردم حاضر نبودند پول‌های خودشون رو به طور کامل در اختیار نهادهای دولتی قرار بدن بلکه خودشون باید در صحنه حضور پیدا میکردند و کمک می کردند!

بنده علی اکبر علیایی کارشناس و مشاور امور مالی و مالیاتی از گروه آموزش حسابداری هدفکار

امیدوارم مسئولین کمی مسئولانه تر به این موضوع نگاه کنند و کسبه پلاسکو رو که سرمایشون رو زیر آوار ساختمان پلاسکو خاک کردند این بار زیر آوار مشکلات مالیاتی خاک نکنند.

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط

sssssszsfzsfzsfzfzs