این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

زلزله در شهر و عاقبت کسب و کار من

انتشار : 1397/05/28 0 نظر 719 بازدید

دانلود رایگان زلزله در شهر و عاقبت کسب و کار من

بعد از زلزله در شهر چه بلایی بر سر کسب و کار من می آید؟

شامگاه 21 آبان ماه بود که خبر زلزله 7.3 ریشتری استان کرمانشاه و شهر سرپل ذهاب،تنمون رو لرزوند.

تلنگر این خبر کافی بود تا قبل ازینکه تصاویر درستی از ویرانی های اون بدستمون برسه،ناخودآگاه تصاویر زلزله 5 دی ماه سال 1382 بم در ذهنمون نقش ببنده زلزله ای که موجب کشته شدن حدود 40.000 از هموطنان و موجب خسارتهای فراوان شد.

زلزله کرمانشاه هم خرابی های زیادی رو به بار آورد و تنها نقطه امیدبخشش برامون،پایین بودن تلفات انسانی اون نسبت به زلزله بم بود.

ما در این فایل آموزشی قصد نداریم به اخبار ناراحت کننده این گونه حوادث بپردازیم چرا که به اندازه کافی رسانه های عمومی و فضای مجازی به انتشار لحظه به لحظه این اخبار اقدام می کنند.

حوادث غیر مترقبه یک امر اجتناب ناپذیره و امکان داره برای شما دوست عزیزی که این فایل رو مشاهده یا گوش میکنی هم اتفاق بیفته.

بدون شک،افرادی که دارای کسب و کاری بودند و خساراتی دیدند برای ادامه فعالیتشون نیاز به آموزشها و راهکارهایی برای بهره مندی و پوشش خسارتهای وارده رو دارند.

من علی اکبر علیایی کارشناس ارشد مدیریت مالی و مشاور امور مالیاتی از مجموعه آموزشی هدفکار

در این فایل آموزشی قصد دارم با توجه به زلزله ناگوار استان کرمانشاه و شهر سرپل ذهاب و حوادث مشابه اون  مشاوره ای رو برای افرادی که دارای کسب و کار و  پرونده مالیاتی هستند و یا به دلیل مسئولیتی که دارند این امور رو پیگیری میکنند ارائه بدم.

مطالبی که قصد داریم در این فایل خدمتتون ارائه بدیم.

1)حوادث و سوانح غیر مترقبه چی هست؟

2)-راههای جبران خسارات

3)مؤدیان خسارت دیده

4)کمیسیون های بررسی میزان خسارت

 5)تکالیف مربوط به اجرای مقررات مالیاتی

با مجموعه آموزشی خودتون هدفکار همراه باشید.

1)حوادث و سوانح غیر مترقبه چی هست؟

حوادثی که به صورت ناگهانی بوسیله پدیده های طبیعی مثل زلزله،سیل،طوفان،بروز آفات ،خشکسالی، فوران آتشفشان و حوادث و اتفاقات غیر مترقبه مثل آتش سوزی ایجاد میشن.

اینگونه سوانح اصولاً بدون هیچ گونه هشداری یا حداقل هشدار رخ میدن و تاثیرسریع و نامطلوبی رو بر روی جمعیت انسانی،فعالیتها و سیستم اقتصادی میزارن.

2)راههای جبران خسارات

الف)پیش بینی توسط کارفرما

یکی از راههای جبران خسارت،پیش بینی قبل از رخداد اینگونه حوادث هست.

یعنی اینکه شما جونتون،دارایی هاتون و یا کسب و کارتون رو قبل از اینکه چنین اتفاقاتی رخ بده بیمه کنید.

حالا این امر میتونه به خاطر موقعیت مکانی حادثه خیز باشه مثلاً داشتن کارخانه ای در نزدیکی یک آتشفشان یا داشتن زمین کشاورزی در یک منطقه سیل خیز یا خونه ای تو منطقه زلزله خیز یا وقوع اتفاق مشابه برای سایر افراد مثل آتش سوزی کارخانه دوستتون،یا وقوع طوفان و آسیب دیدن دارایی مثل ماشینتون و یا احتیاط خودتون برای جلوگیری از خسارات سنگین در برابر اینگونه حوادث و سوانح غیر مترقبه باشه.

ب)جبران از طریق سازمانهایی به غیر از وزارت امور اقتصاد و دارایی

بعد از وقوع چنین حوادثی احتمال داره خسارات وارده از طریق وزارتخانه ها،مؤسسات دولتی یا شهرداری ها با توجه به بودجه ها و تصمیمات اتخاذ شده جبران بشه.

سازمانهای بیمه هم با توجه به قراردادی که دارند و از طرفی دیگه مؤسسات عام المنفعه و کمکهای مردمی هم نسبت به جبران خسارتها اقدام میکنند.

ج)بخشودگی های مالیاتی دولت

در مواردیکه بر اثر حوادث و سوانحی از قبیل زلزله،سیل،آتش سوزی،بروز آفات و خشکسالی،طوفان و اتفاقات غیر مترقبه دیگه،به یک منطقه کشور،یا به مؤدی یا مؤدیانی خسارت وارد بشه و این خسارات از طریق وزارتخانه ها،مؤسسات دولتی،شهرداری ها،سازمانهای بیمه و یا مؤسسات عام المنفعه جبران نشه

وزارت امور اقتصاد و دارایی میتونه:

-معادل خسارت وارد شده رو از درآمد مشمول مالیات(سود)مؤدی در اون سال و سنوات بعد کسر کنه.

-اون دسته از مؤدیانی که بیش از پنجاه درصد اموالشون در حادثه از بین رفته و قادر به پرداخت بدهی های مالیاتی خودشون نیستند با تصویب هیئت وزیران تمام یا قسمتی از بدهی های مالیاتیشون رو ببخشند و یا تقسیط طولانی کنند.

3)مؤدیان خسارت دیده

الف)خسارات وارد شده مربوط به 3 فعالیت شغلی زیر

اگر خسارات وارد شده به فعالان حوزه درآمد کشاورزی،مشاغل و اشخاص حقوقی مربوط بشه  از در آمد مشمول مالیات منابع مربوطشون در اون سال و سالهای بعد کسر میشه.

نکته مهمتر اینکه در صورتیکه شخص تصمیم به ترک شغل رو داشته باشه خسارت وارد شده میتونه از درآمد مشمول مالیات سایر منابع درآمدیش کسر بشه.

ب)مؤدیانی که مالیات اونها از طریق رسیدگی به دفاتر بررسی میشه.

برای مؤدیانی که دفاتر نگهداری میکنند و درآمد مشمول مالیاتشون از طریق رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک تشخیص داده میشه میزان خسارت وارد شده با توجه به شرایط قوانین هزینه های قابل قبول تعیین میشه و از درآمد مشمول مالیات همون سال و سالهای بعدشون کسر میشه.

نکته مهم:اگر در سالهای گذشته طبق دفاتر زیان مورد قبول داشتید،خسارت وارد شده پس از کسر و استهلاک زیان، از درآمد مشمول مالیاتتون کسر میشه.

ج) مؤدیانی که مالیات اونها از طریق علی الراس بررسی میشه

خسارت اینگونه از مؤدیان از طریق کمیسیون های مربوطه تعیین و از درآمد مشمول مالیات اون سال و سالهای بعد کسر میشه.

4)کمیسیون های بررسی میزان خسارت

1-اگر منطقه خسارت دیده واقع در محدوده یک بخش باشد.

میزان خسارت وارد شده توسط کمیسیونی تشکیل شده از:

- بخشدار

-یک نفر نماینده اداره کل امور مالیاتی استان

-یک نفر معتمد محل که توسط شورای بخش و در غیاب شورای بخش دادستان استان تعیین و اعلام میشه.

این کمیسیون اختلافات موجود در مورد خسارات وارد شده به مؤدیانی که از دفاتر قانونی دارند رو هم بررسی میکنه.

2- اگر منطقه خسارت دیده واقع در محدوده یک شهر باشه.

میزان خسارت وارد شده توسط کمیسیونی تشکیل شده از:

-یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور

-یک نفر نماینده فرماندار محل

-یک نفر نماینده دادستان استان تعیین و اعلام میشه.

این کمیسیون اختلافات موجود در مورد خسارات وارد شده به مؤدیانی که از دفاتر قانونی دارند رو هم بررسی میکنه.

3- اگر خسارات وارده به یک منطقه از یک کشور باشد.

در صورتی که فرمانداری محل اقدام به اعلام اشخاص خسارت دیده به اداره امور اقتصادی و دارائی کنه هر دو کمیسیون بخش یا شهر که خدمتتون گفته شد با توجه به نوع محدوده نسبت به تعیین میزان خسارت وارد شده اقدام خواهند کرد.

4- اگر خسارت به مؤدی یا مؤدیان خاصی وارد گردد.

میزان خسارت وارد شده توسط کمیسیونی تشکیل شده از:

-یک نفر نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی

-یک نفر نماینده بیمه به انتخاب و معرفی بیمه مرکزی ایران در تهران و در شهرستانها در صورت عدم وجود نمایندگی بیمه مرکزی نماینده شرکت بیمه ایران

-یک نفر قاضی دادگستری در تهران به انتخاب و معرفی وزارت دادگستری و در شهرستانها به انتخاب و معرفی رئیس دادگستری محل تعیین و اعلام میشه.

5)تکالیف مربوط به اجرای مقررات مالیاتی

1-تکالیف مؤدی

مؤدی باید ظرف شش ماه از تاریخ وقوع حادثه و سانحه درخواست خودش رو همراه با مدارکی که در اختیار داره به اداره مالیاتی محل وقوع حادثه ارائه کنه.

2-تکالیف حوزه مالیاتی

حوزه مالیاتی ظرف مدت یک ماه باید درخواست مؤدی و مدارک ارائه شده را به یکی از کمیسیون های مرتبط که خدمتتون توضیح دادیم ارسال کنه.

3-تکالیف کمیسیون بررسی خسارت

1- با بررسی اسناد ومدارک ارائه شده و اطلاعاتی که بدست آوردند میزان خسارت وارد شده رو تعیین و اعلام کنه.

2-دعوت از مؤدی جهت حضور در کمیسیون ها

  • عدم حضور مؤدی مانع رسیدگی و اعلام نظر کمسیون نیست.
  • تصمیم و نظر کمیسیون ها با رای اکثریت اعتبار داره.

اگر کمیسیون تائید کند که بیش از 50% پنجاه درصد اموال مؤدی (اموالی که دچار حادثه شده)از بین رفته و مؤدی هم با ارائه دلایل مورد قبول به  اداره مالیاتی اعلام کند که قادر به پرداخت بدهی های مالیاتی خود نیست،علاوه بر کسر معادل خسارت از درآمدهای مشمول مالیات سال وقوع حادثه و سنوات بعد به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب هیئت وزیران،تمام یا قسمتی از بدهی های مالیاتی مؤدی بخشوده و یا تقسیط طولانی خواهد شد.

لازمه بدونید مطالب این فایل با بهره گیری از ماده 165 قانون مالیاتهای مستقیم و مقررات مربوط به اون تهیه شده و هدف اصلی ما در مجموعه آموزشی هدفکار،آموزش کاربردی مطالب و تجربه هامون به شما مخاطبین عزیز هست.

در پایان ازتون میخوام برای شادی روح تمامی افرادی که در سوانح غیر مترقبه جونشون رو از دست دادند علی الخصوص از دست رفتگان زلزله استان  کرمانشاه صلواتی رو نثار و برای آمرزششون دعا بفرمائید.

امیدوارم این فایل آموزشی براتون مفید واقع شده باشه.

ازینکه تا پایان این فایل آموزشی با مجموعه آموزشی خودتون هدفکار همراه بودید ازتون خیلی خیلی  متشکرم.

منتظر دریافت نظرات،ایده ها و پیشنهادات شما هستیم

 

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط