این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

ماجرای من مدرس حسابداری نیستم

ماجرای من مدرس حسابداری نیستم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/15 2 نظر

 

مریم:چرا خیلی از مسائل مالی رو به من آموزش نمیدی؟؟؟ مدیر مالی:چون من مدرس حسابداری نیستم!!!

ماجراهای شرکت ما از کجا شروع شد؟

ماجراهای شرکت ما از کجا شروع شد؟

من به همراه دوتا از همکارانم آیدین و فاطمه که دوستای خوب منم هستند در واحد حسابداری شرکت هدفکار مشغول به کار هستیم.

ما سعی می کنیم به همدیگه و سایر دوستانمون همفکری بدیم و تو تصمیم گیری یا انجام کارها کمکشون کنیم.

هر روز ما پر از ماجراهایی جالب و هیجان انگیزه که ممکنه برای همه پیش بیاد ولی واکنش من و دوستام نسبت به اونا عادی نیست و نسبت به هیچکدوم ازین ماجراها بی تفاوت رد نمیشیم و با هدفکار فکر کردن و تلاش به نتیجه مطلوبی هم می رسیم،جالبه بدونید گاهی وقتا تو اوج سختی

برامون خیلی ام لذت بخشه.

ماجراهای شرکت ما، ماجرای انتقال و اشتراک گذاشتن  تجربیات ما به صورت کاملا رایگان برای مخاطبین عزیز هدفکار و هدف داره.

اگر شما هم هدفکاری هستید ماجراهای شرکت ما هدفکار رو از دست ندید و با کلی سوژه و تجربه کاربردی ما سهیم بشید.

 

لحظه هاتون پراز اتفاقای خوب

علی اکبر علیایی

سرنخ ماجرا

طی سالهای گذشته چه در محیط کاری و چه در فضای دانشگاهی و آموزشی با دوستان حسابدار زیادی به گفتگو نشستم و در مورد مسائل متعددی در حوزه حسابداری صحبت کردیم.

یکی از مواردی که باعث شد سوژه جدیدی برای به چالش کشیدن میان همکاران شرکت ما داشته باشم تجربه ی ناخوشایند همکاری خیلی از دوستان حسابدار با مدیران مالی مجموعه ها و سازمان هایشان بود که در نهایت منجر به نارضایتی،ناخشنودی،ایجاد ترس،از بین رفتن اعتماد به نفس،دلزدگی از شغل حسابداری و موارد دیگری شده بود.

چالش های مریم عزیز و مدیر مالی سیلوی گندم در ماجرای دانش سرنوشت ساز،یکی دیگر از عواملی بود که باعث شد عمیق تر، دلایل عدم تمایل به آموزش و انتقال تجربیات توسط بعضی مدیران مالی به حسابداران را به همراهی همکاران شرکت ما مورد بررسی قرار بدیم.

ماجرای ما:من مدرس حسابداری نیستم

حدوداً 30 دقیقه از زمان صرف ناهار گذشته بود،هر از چندگاهی که سرم رو میچرخوندم و با چشمان بسته و خواب آلود همکاران مواجه میشدم.بدون تعارف باید گفت،بیشتر مواقع بعد از صرف ناهار خواب آلودگی فضای شرکت رو چنان آرام و ساکت می کنه که انگار نه انگار همان همکاران پر هیجان که صبح با سر و صدا کار میکردند در شرکت حضور دارند. بهترین زمان بود که یک تیر و دو نشان بزنم،هم حال و هوای شرکت رو عوض کنم و هم با همکاران شرکت ما به بررسی روابط بین حسابداران و مدیران مالی بپردازیم.

بدون معطلی از صندلی بلند شدم و در محیط شرکت چرخی زدم و رو به سمت همکاران کردم و گفتم:

بچه ها همونطور که میدونید یکی از دغدغه های مهمی که خیلی از حسابداران دارند آموزش حین کار هست،حسابداران دوست دارند هم تجربه کنند و هم یاد بگیرند.

این خواسته به عنوان یک اقدام در جهت رشد یک حسابدار فوق العادست ولی به عنوان یک انتظار چندان جالب به نظر نمیرسه چرا که اگر این انتظار برآورده نشه نتیجه ای جز ناراحتی نداره و عملاً این انتظار رابطه بین حسابدار و و مدیر مالی رو هم تحت تاثیر قرار میده.

حالا بیاید با هم بررسی کنیم ببینیم چه دلایلی باعث میشه یک مدیر مالی برای انتقال تجربیاتش مقاومت داشته باشه.

آیدین که یکی از پیشتازان در مشارکتهای گروهی شرکت ماست به نکته مهمی اشاره کرد:

ترس از دست دادن جایگاه شغلی

یک سرپرست یا یک مدیر مالی زحمات زیادی برای ارتقاء جایگاه شغلی خود کشیده و در سازمانهای مختلف کنار کارفرمایان و مدیران مالی متعدد و با سختی های فراوان تلاش نموده و حالا ترس از این داره که

 همه ی آنچه را که طی سالها تلاش یاد گرفتم را  یکجا بدهم به دیگری و برود؟

اگر تجربیاتم را انتقال دادم و این حسابدار جای خودم ر ا گرفت چه کنم!!

اگر تخصصم را به حسابداری آموزش دهم دیگر جایگاه مدیر مالی را از دست دادم و هر لحظه امکان دارد جای من را بگیرد؟

این دلایل و کلی موارد دیگر سبب میشه که یک مدیر مالی یا سرپرست حسابداری با نگرشی منفی نسبت به انتقال تجربیات و توانمند ساختن یک حسابدار دیگر در سنگر ترس موضع بگیره و سلاح آموزش خودش رو از کار بندازه.

محمد هم وارد بحث شد و گفت:

تجربه های ناموفق پرورش مدیر مالی

طی سالهای قبل با مدیران مالی زیادی کردم که خیلی از اونها از تجربه های ناموفق پرورش مدیر مالی صحبت می کردند.

از حسابدارانی که بعد ازینکه به تجربیات و آموزش های مد نظر رسیدند بدون تقدیر و تشکر از کنار اونها رفتند.

حسابدارانی که بعد از تغییر محل کار حتی در روز معلم،روز حسابدار یا سایر مواقع حتی یک پیام کوتاه هم برای مدیران ارسال نکرده و اساتید خودشون رو یاد نمی کنند.

یکی از مدیران مالی در مورد این موضوع مثل معما چون حل گشت آسان گشت رو میزد و میگفت:خیلی مواقع قبل ازینکه مطلبی رو به حسابداری آموزش بدیم ذوق و شوق یادگیری داره و بعد از آموزش و انتقال تجربیاتمون احساس میکنه این مطالب کاملا بدیهی هست در صورتی که بعد از یادگیری اون مطلب دیگه سهل به حساب میاد و در نهایت این امر خستگی رو در وجود مدیر مالی قرار میده و البته تجربیاتی مثل مورد قبل که آیدین گفت در نهایت به عنوان تجربه های ناموفق پرورش مدیر مالی  هست که موجب میشه مدیران مالی عطای این کار رو به لقاش ترجیح بدن.

بحث گرم و جانانه ای شده بود و همه در حال دریافت مطالب بودیم که فاطمه هم به بحث اضافه شد و گفت:خیلی از مدیران مالی اعتقاد دارند:

پرداخت بهاء آموزش رو ارزشمند میکنه

هر فردی اگر هر چیزی رو مفت به دست بیاره مفت هم از دست میده و قدرش رو نمیدونه

بعضی از مدیران مالی اعتقاد دارند که هر فردی برای اینکه بعدها ارزش دانش و اطلاعات و مسیری رو که طی کرده بدونه باید بهای اون رو بپردازه.این پرداخت بها هم فقط به پول برنمیگرده بلکه به انرژی،زمان و تلاشی که برای به دست آوردن اون تخصص صرف شده بستگی داره.

برای مثال یک فرد برای طی کردن مراحل مربوط به انجمن حسابداران خبره بیش از 3 سال زمان رو صرف میکنه،بهای ریالی یا دلاری نسبتاً چشمگیری رو پرداخت میکنه،آموزشهای مکمل متفاوتی رو هم فرا میگیره و در نهایت موفق میشه مدرک اون رو هم دریافت کنه.

حالا فرض کنید یک مدیر مالی کار کشته مثلاً در کمتر از یک سال بدون دریافت هیچ هزینه ای این آموزش رو به حسابدار ارائه بده.

این مدیران مالی با توجه به تجربیاتشون اعتقاد دارند که حسابداران در مواقعی که بهای سنگینی یرای رسیدن به دانش و تخصص مورد نیازشون پرداخت کردند بیشتر قدردان اون هستند و ارزشش رو به خوبی میدونند،حتی همین دلیل باعث میشه در انتخاب پروژه ها و کارهاشون هم تاثیر بگذاره و وارد هر پروژه حسابداری نشن.

صحبتهای همکاران شرکت ما به شخصه برای من خیلی جالب بود،از همگی برای همکاری خوبشون تشکر کردم و نکته ای که در ذهنم بود را باهاشون به اشتراک گذاشتم:

نگرش سنتی برخی مدیران مالی

بچه ها،خیلی از مدیران مالی چون خودشون سختی زیادی رو در مسیر موفقیتشون کشیدند به این اعتقاد دارند که باید همون سختی رو هم حسابدار تجربه کنه و با بهونه هایی مثل

  • فعلاً خیلی زوده یاد بگیره من خودم سال‌ها خاک خوری کردم تا یاد بگیرم.
  • هنوز اون تجربه و مهارت لازم رو برای یادگیری نداره

این اقدام رو به تعویق میندازن ولی به نظر من اتفاقاً برعکس اگر یک مدیر مالی بعد از 8 سال تجربه به جایگاه فعلی رسید باید تلاش کنه با امکانات،متدهای آموزشی جدیدتر،افراد پویاتر و کلی مزایای دیگه تلاش کنه یک حسابدار این مسیر رو در کمتر از 8 سال (مثلاً 5 سال طی کنه)برای اینکه بهتر در ذهنتون نقش ببنده .

مثالی میزنم:امروزه با پیشرفت امکانات مهندسین راهسازی در تلاش هستند جاده ای رو افتتاح کنند که فاصله تهران تا شمال را در کمتر از دو ساعت طی کنید در صورتیکه این مسیر در حال حاضر و گذشته بیشتر از این طی میشده،حالا اگر فکر کنید مثالهای زیادی رو پیدا میکنید که اثبات میکنه که دیدگاههای سنتی باید تغییر کنه و جای خودش رو به نگرش امروزی بده.

البته باید تاکید کرد همانطور که یک مدیر مالی،سرپرست حسابداری یا حتی یک حسابدار قرار هست  با عشق تجربیاتش رو به اشتراک قرار بده در مقابل حسابدار یا کمک حسابداری که مطالب رو یاد میگیره باید قدردان آموزشها و تجربیاتی که دریافت کرده باشه.

نتیجه ماجرا

واقعیت این هست که نتیجه این ماجرا باید و نبایدی رو ایجاد نمیکنه،به نظر من همه چیز برمیگرده به رفتارهای متقابل همکاران حوزه حسابداری از کارآموز و کمک حسابدار گرفته تا یک مدیر مالی با یکدیگر و به این موضوع ایمان دارم که اگر تلاش کنیم از عشق کاری رو انجام بدیم تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت و بدون شک سبب پشیمانی رو فراهم نمی کنه.

در پایان این ماجرا رو تقدیم میکنم به تمامی همکاران حوزه حسابداری و حسابرسی که در فضای عشق و تاثیرگذاری کنار هم کار و تلاش می کنند.

اگر نظرات و راهنمایی های دیگه ای که بتونه به من و سایر حسابدارانی که در جایگاه امروز و دیروز من هستند کمک کنه دارید حتما با من به اشتراک بگذارید.

حالا از شما همراهان عزیز ماجراهای شرکت ما درخواست داریم نظرات و پیشنهادات ارزشمندتون رو در مورد این موضوع با سایر حسابداران به اشتراک بگذارید.

 

منتظر دریافت نظرات شما هستیم

 

برای دانلود pdf این مقاله اینجا کلیک کنید.

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh
مریم لطیفی
۱۳۹۸/۰۹/۲۴۰۰
پاسخداستان جالبی بود و خیلی زیبا روایت کردید،به نظرم از هر دستی بدی از همون دست میگیری باید سعی کنیم دانشمون رو به دیگران انتقال بدیم.ممنون ازتون بابت این کار ارزشمندتون
کاربر اصلی شجاعی
۱۳۹۸/۰۹/۲۴۰۰

ممنون از شما که نظرتون رو با ما و سایر دوستان به اشتراک قرار دادید.موفق باشید