این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

14 نکته طلایی دوره بین المللی ACCA

14 نکته طلایی دوره بین المللی ACCA
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/29 20 نظر

 

میدونستی آدمهایی که رشته حسابداری نخوندن میتونن در این دوره شرکت کنن؟

تا سال 1400 دیگه خیلی از حسابدارا این مدرک رو خواهند داشت.همه ی این نکات رو در این مقاله آماده کردیم فقط کافیه کلیک کنی.

نکته اول:ACCA چیست؟

ACCA بزرگ‌ترین انجمن بین‌المللی حسابداری است که بیش از 100 سال قدمت دارد و مقر این انجمن در گلاسکو است که با حدود 600هزار عضو و دانشجو در اکثر کشورهای دنیا به عنوان یک جامعه حسابداری بین المللی جا افتاده، اعتبار زیادی نزد کارفرمایان ، دولت‌ها و سازمان‌های معتبر کسب کرده است که امتحانات آن هم اکنون در 180 کشور برگزار میشود.

ACCA  مخفف The Association of Chartered Certified Accountants است که میتوان آن را انجمن حسابداران خبره انگلستان معنی کرد.

 

نکته دوم:هدف از دوره ACCA  چیست؟

 • اخذ مدرک حرفه ای
 • افزایش مهارتهای فنی و حرفه ای
 • ورود به بازار کار حرفه ای با دانش حرفه ای

 

نکته سوم:مزیت های دوره ی  ACCA  چیست؟

با ACCA شما می‌توانید به موارد زیر دست یابید :

 • مدرکی که مرتبط با حسابداری و امور مالی هستند
 • موقعیت و شانس دستیابی به اهداف شغلی بدون توجه به پیشینه کاری
 • روشی منعطف برای مطالعه و آموزش برای رسیدن به  مدارک مورد نظرتان در محدوده زمانی دلخواه
  مدارک حسابداری بین‌المللی مرتبط نیازهای ملی و بین‌المللی
 • مدارکی که اعتبار و اهمیت ویژه ای نزد سازمان‌های معتبر دارند
 • روشی جدید در آموزش و ارزیابی حسابداری که توسط جدیدترین تکنولوژی حمایت می‌شود

 

نکته چهارم:سیلابس(سرفصل های) دوره ی بین المللی ACCA  به چه شکل است؟

دوره بلندمدت و اصلی  درس ACCA در 14 درس و 3 سطح ارائه می‌شود .

سطح اول: اصول حسابداری را معرفی نموده و نقش اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را مشخص می‌نماید .

 

 Fundamentals level
Knowledge
F1: Accountant in Business
F2: Management Accounting
F3: Financial Accounting

سطح دوم: مهارت‌های فنی و اصلی حسابداری لازم برای کسانی که در زمینه مالی فعالیت می کنند را پوشش می دهد . بعلاوه در این سطح با چهار چوب قانونی حاکم بر تجارت آشنا خواهید شد .

Skills
F4: Corporate and Business Law
F5: Performance Management
F6: Taxation
F7: Financial Reporting
F8: Audit and Assurance
F9: Financial Management

سطح سوم : نقش حسابدار در مدیریت استراتژیک یک سازمان را مشخص می نماید . در این سطح ، توانائی مدیر مالی در ارزیابی اطلاعات و ارائه پیشنهاد در یک چهار چوب حرفه ای و اخلاقی تقویت می شود . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند ، آنها را قادر می سازد تا بر حیطه فنی مورد نظر خود تمرکز بیشتری داشته باشند.

Professional level
Essentials
P1: Governance, Risk and Ethics
P2: Corporate Reporting
P3: Business Analysis

Options*
P4: Advanced Financial Management
P5: Advanced Performance Management
P6: Advanced Taxation
P7: Advanced Audit and Assurance

Taxation - Online

Performance Management - Online

Financial Reporting - Online

نکته پنجم:مدت زمان دوره ACCA چقدر است؟

ACCA دوره ای بسیار منعطف است که برای هر فرد در هر نقطه از جهان قابل دسترس می‌باشد

شما می‌توانید با توجه به مقتضیات زمانی خود سرعت شرکت در امتحانات خود را تنظیم کنید و 10 سال فرصت خواهید داشت تا دوره را به پایان برسانید . معمولاً این دوره بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد .

 

نکته ششم::معافیت(Exemption)  دوره ی ACCA  چیست؟

فارغ التحصیلان ایرانی با داشتن مدرک لیسانس و یا مدارک بالاتر در رشته حسابداری از دانشگاههای ایران معمولا از 4درس معاف میشوند (یعنی دروس F1 تا F4)  این معافیت به منزله این است که دانشجو در امتحان شرکت نمیکند ولی هزینه امتحان را پرداخت میکند.

 

نکته هفتم:نحوه ارزیابی دوره ی ACCA  چیست؟

تمامی امتحانات ACCA بر اساس استانداردهای بین‌المللی حسابداری و حسابرسی طراحی می‌شوند . در برخی کشورها ( انگلستان ، هنگ‌کنگ ، مالزی و سنگاپور )‌ امتحانات بر اساس قوانین حقوقی و مالیاتی آن کشورها تدوین گشته‌اند که شرکت کنندگان قادر به انتخاب امتحان مورد نظر بر اساس استاندارد مورد نظر خود خواهند بود .

سطح اول:

سطح اول که دارای 3 امتحان می باشد برای ارزیابی اصول اولیه حسابداری ، نقش اطلاعات مالی و درک امور کلیدی مدیریت طراحی گشته است .
ارزیابی:در امتحانات سطح اول ، از روش ارزیابی عینی ( Objective ) استفاده می شود . دروس شماره f1 و f2 به شکل کامپیوتری ( CBE ) نیز قابل اجرا هستند .

سطح دوم:

سطح دوم که از 6 امتحان تشکیل شده است تمام مهارتهای حرفه ای که برای مدیران مالی الزامی می باشد را در بر می گیرد.
ارزیابی:امتحانات سطح دوم ترکیبی از سوالات محاسبه ای ، موضوعی ( سناریو ) و توصیفی( essay ) می باشد.

سطح علمی و استاندارد سطح 2 برابر با سال پایانی دوره های دانشگاهی در انگلستان می باشد .

دانشجویانی که با موفقیت سطح 1و2 را به پایان برسانند از طرف دانشگاه Oxford Brookes مدرک کارشناسی حسابداری کاربردی ( AccountingApplied ) را دریافت می نمایند .

سطح سوم:

در سطح سوم 7 امتحان وجود دارد که دانشجویان باید 5 امتحان آن را بگذرانند . این امتحانات شامل 3 امتحان اجباری و 2 امتحان اختیاری است که از بین 4 امتحان انتخاب می شوند .

امتحانات اجباری بر روی نقش اصلی حسابدار در تصمیمات استراتژیک یک سازمان تمرکز دارند . برنامه ریزی بازرگانی ، گزارش نویسی سازمانی ومدیریت مالی بخشهائی هستند که در این سطح مورد بررسی قرار می گیرند . این امتحانات به منظور ارزیابی توانائی دانشجویان در تحلیل و بررسی اطلاعات و ارائه پیشنهادات قابل قبول بازرگانی در چهار چوبی اخلاقی و حرفه ای طراحی شده اند . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند به آنان این اجازه را می دهد تا بر روی حوزه های فنی مرتبط با زمینه شغلی شان تمرکز بیشتری داشته باشند .

سطح چهارم

امتحان انتخابی شامل حسابرسی و خدمات بیمه Audit and Assurance Services )) ، مالیات پیشرفته ( Advanced Taxation )، مدیریت عملکرد ( Performance Management ) و مدیریت اطلاعات مدیریت ( Business Information Management ) می باشند . اگر دانشجویی موفق به گذراندن یک یا چند امتحان اختیاری نگردد ، یا اگر وضعیت شغلی متفاوتی پیداکند ، می تواند در انتخاب خود تجدید نظر کرده و یا دروس دیگری انتخاب کند .
ارزیابی:در سطح 3 ، سوالات به شکل Case Study می باشند تا مهارتهای تحلیل و ارزیابی لازم برای یک حسابدار حرفه ای قابل بررسی باشند . امتحانات این سطح از نظر استاندارد برابر با امتحانات مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می باشد .
امتحانات در بیش از 300 مرکز آزمون در سراسر جهان دوبار در سال برگزار می شوند ( ژوئن و دسامبر ) . شما می توانید حداکثر در 4 امتحان در یک نوبت شرکت نمائید .

 

نکته هشتم:دوره های ACCA در ایران هم انجام میشود؟

در رشته حسابداری مدارک حرفه‌ای زیادی در اقصی نقاط جهان وجود دارد که توسط انجمن‌های حسابداری و سایر جوامع حرفه ای پس طی دوران آموزشی و کسب تجربیات حرفه ای خاص به افراد حائز شرایط اعطا می‌شوند. در ایران، مرکز آموزش حسابداران خبره، نمایندگی برگزاری آزمون‌ها و نیز دوره های برخی از این مدارک حرفه ای را کسب نموده است. بدین ترتیب، بدون خروج از کشور می‌توان این مدارک را تحصیل نمود. اخذ این مدارک برای آن دسته از حسابدارانی که خواهان کار در خارج از کشور و یا در شرکت‌های خارجی فعال در داخل کشور هستند می‌تواند سودمند باشد.

 

نکته نهم:شرایط دریافت مدرک دوره ی ACCA  چیست؟

برای گرفتن این مدرک شما احتیاج به ارایه 3سال سابقه کار مورد تایید هم دارید که این سابقه کار را میتواند در ابتدا و میان یا  بعد اتمام امتحانات ارائه کرد.
نکته : برای گرفتن لیسانس آکسفورد سابقه کار لازم نیست.

برای ثبت نام در دوره ACCA باید مدارک ذیل راارائه کنیم:

 1. تکمیل فرم ثبت نام AccA  توسط PIAA انجام می شود.
 2. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 3. یک قطعه عکس پاسپورتی

 

نکته دهم:دوره ی ACCA برای چه افرادی پیشنهاد می شود؟

 تمام کسانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه به بالا هستند می توانند در دوره های AccA ثبت نام نمایند  و داوطلبین با مدرک کارشناسی حسابداری ( و رشته های مرتبط) به بالا با تصویب AccA از گذراندن تعدادی از امتحانات معاف خواهند شد ( در سطح 3 هیچ معافیتی ارائه نخواهد شد)

نکته یازدهم:آیا آزمون دوره ACCA  در ایران برگزار می شود؟

بله، در حال حاضر تمامی آزمونهای ACCA در ایران و در شهر تهران برگزار میشود.

دانشجویان بواسطه  ACCA با قبول شدن پیپرهای F1 تا F9 با ارائه یک پروژه میتوانند لیسانس از دانشگاه آکسفورد بروکس  (Oxford Brookes University) دریافت کنند .همچنین با قبول شدن درسهای P1تا P7 مدرک کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه UCL دریافت کنید.

این دوره شامل 14آزمون در دو بخش اصلی است که هر کدوم از این دو بخش اصلی دو بخش زیر مجموعه دارند در ضمن دانشجویان باید دو سرفصل از 4 سرفصل بخش Options را باید امتحان دهند و انتخاب اختیاری می باشد.

امتحانات سطح  F5تا F9 که از سال 2019 بصورت کامپیوتری برگزار خواهد گردید و همچنین P1تا P7 فقط در موسسه ارشد  واقع در سعادت آباد برگزار میشود.

 در حال حاضر امتحانات ACCA تنها آزمون بین المللی حسابداری است که امتحانات آن در ایران برگزار میگردد ولی امتحانات F1تا F4 که اصطلاحا   Computer-based  نامیده میشوند در مرکز آموزش انجمن حسابداران خبره ایران نیز برگزار میشوند .

از ابتدای سال 2017کلیه امتحانات به هر دو صورت کامپیوتری و کتبی برگزار میگردد.

 

نکته دوازدهم:با شرکت در دوره ی ACCA در ایران چه منافعی حاصل خواهد شد؟

 1. در ایران دارندگان مدرک AccA ، از امتحان دروس حسابداری و حسابرسی درآزمون جامعه حسابداران رسمی معاف می شوند.
 2.  AccA همواره در جهت استخدام اعضاء خود با عنوان بالاترین مقام مدیریت مالی در تمام کشور های جهان فعالیت می کند ( حمایت شغلی)
 3. دریافت مدارک معتبرکارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حسابداری کاربردی از دانشگاه Oxford Brookes
 4. ادامه تحصیل از طریق Realise AccA و طرح توسعه حرفه ای پیوسته ( CPD )
 5. اعضاء AccA به عنوان حسابدار رسمی بین المللی می توانند مؤسسات خدمات مالی (حسابداری و حسابرسی ) با حق امضاء رسمی و اقامت دائم در هر کشوری را داشته باشند.
 6. ارتقاء شغلی
 7. دسترسی به شبکه AccA و اطلاع از سمینارها و کنفرانس های مرتبط
 8. دریافت مجله ماهانه اعضاء تحت عنوان Accounting and Business و  اطلاعات رایگان
 9. استفاده از خدمات مرتبط با حرفه و اوقات فراغت

 

نکته سیزدهم:هزینه دوره ACCA  به چه مبلغ است؟

هزینه های این دوره به نرخ ارز انگلستان می باشد.

هزینه های ثبت نام اولیه 30 پوند

هزینه های حق عضویت سالانه 40 پوند

هزینه امتحان به ازای هر درس 100 تا 277 پوند

نکته چهاردهم:دوره ی ACCA  چه کمکی برای ورود به بازار کار انجام می دهد؟

ACCA مدرک حرفهای معتبری است که در بیش از 181 کشور جهان دارای اعتبار است. اگر شما قصد مهاجرت دارید، با گذراندن این دوره میتوانید تمام دروس و یا بعضی از آنها را با سایر مدارک بینالمللی دنیا منطبق سازید.

یکی از ارکان اصلی ACCA تجربه عملی می باشد . تجربه عملی به همراه نتایج آزمونهای ACCA نشانگر توانائی شما می باشد . کارفرمای شما متقاعد خواهد شد که شما عضوی از یک انجمن حرفه ای هستید که بر اساس بالاترین استاندارد فعالیت می کند .
ACCA
تلاش می کند تا رابطه کاری ویژه ای با کارفرمایان برقرار سازد تا اعضاء خود را با حمایت و آموزش لازم حمایت نماید.

افرادی که در این دوره شرکت می کنند برای ورود به بازار کار حسابداری بین المللی فکر میکنند و این دوره آموزش حسابداری هم در سطح بینالمللی میباشد و شرایط کاری آن در ایران و کشورهای دیگر مناسب است.

ACCA برای حمایت و پشتیبانی از شرکت کنندگان دوره های خود سایت کاریابی به آدرس WWW.ACCACAREERS  ایجاد نموده است.

اطلاعات بیشتر را می توان در سایت انجمن حسابداران خبره و رسمی  WWW.ACCAGLOBAL.COM مشاهده نمایید.

 

گروه آموزش حسابداری هدفکار 

 

برای دانلود pdf این مقاله اینجا کلیک کنید.

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh
Afsaneh
۱۴۰۱/۱۰/۱۹۰۰
پاسخوقت بخیر من 19 سالمه و بین دو راهی دانشگاه و acca گیر کردم نمی‌دونم مدارک دانشگاهی بهتره یا این آینده من به این تصمیم که قراره بگیرم بستگی داره میترسم از طریق accaدرس بخونم و کار گیرم نیاد و مدرکم رو قبول نکنند .
اگر کسی رو میشناسید که بتونه کمکم کنه تا تصمیم گیری برام راحت بشه لطفا بهم معرفی کنید????
وبسایت هدفکار
۱۴۰۱/۱۱/۰۳۰۰

سلام،بدون شک بخشی از مسیر آموزشی رو باید در دانشگاه طی کنید و در کنار اون میتونید برای Acca هم خودتون رو از طریق کلاسهای مرکز آموزش حسابداران خبره pact و مطالعه شخصی آماده کنید.برای بازاز کار هم خیالتون راحت اگر سواد و تجربه لازم رو داشته باشید امکان نداره بیکار بمونید.

الهه مرشدلو
۱۴۰۱/۰۷/۲۷۰۰
پاسخبا سلام من ترم هفت کارشناسی حسابداری هستم 29 ساله ام میخوام برای دوره شرکت کنم اول باید کلاس زبان برم؟
علی اکبر علیایی
۱۴۰۱/۰۸/۱۱۰۰

سلام بدون شک نیازمند تسلط بر زبان انگلیسی عمومی و تخصصی خواهد بود

هادی
۱۴۰۱/۰۴/۰۴۰۰
پاسخسلام
حالا باد زبان تا چه حد بلد باشیم؟
از کجا شروع کنیم؟
هزینه کلاساش؟
وبسایت هدفکار
۱۴۰۱/۰۸/۱۱۰۰

برای دریافت مشاوره به مرکز آموزش حسابداران خبره pact مراجعه نمایید

ترانه رضایی
۱۴۰۱/۰۳/۰۵۰۰
پاسخسلام ایا با گذروندن و گرفتن مدرک سطح یک میشه در خارج از کشور مشغول به کار شد؟ حتی به عنوان ی کار نیمه وقت
علی اکبر علیایی
۱۴۰۱/۰۳/۰۷۰۰

سلام این مدرک خیلی میتونه کمک کنه ولی حتماً باید مدارک رو به شرکتهای مورد نظر ارسال کنید و تاییده دریافت کنید

قانع آزاد
۱۴۰۰/۰۳/۳۱۰۰
پاسخسلام من حدود 7 سال سابقه کار حسابداری دارم و دیپلم، فوق دیپلم و لیسانسم هم در همین رشته بوده است و اکنون برای داشتن مدرک بین المللی میخوام خارج از ایران وارد بازار کار شوم اما گذراندن چند سال دوره برایم مقدور نیست. آیا اگر فقط سطح 2 رو بگذرانیم مدرک به ما تعلق میگیرد یا حتما باید کامل باشد؟
علی اکبر علیایی
۱۴۰۰/۰۷/۱۴۰۰

بله باید تا مرحله آزمون و دریافت تاییدیه و مدرک بین المللی پیش برید.

مهدی رفیع زاده
۱۴۰۰/۰۳/۱۶۰۰
پاسخبا سلام و خسته نباشید با داشتن مدرک acca امکان مهاجرت کاری با این مدرک وجود دارد؟
علی اکبر علیایی
۱۴۰۰/۰۷/۱۴۰۰

سلام بدون شک داشتن استانداردهای بین المللی تاثیر بالایی در جذب کار و کسب درآمد پس از مهاجرت دارد

احسان حیدری
۱۳۹۹/۱۱/۱۴۰۰
پاسخسلام ،من لیسانس دارم ولی حسابداری اصلا کار نکردم و مدرک تحصیلی غیر مرتبط دارم سن هم 39 هست ، مشکل زبان هم که دارم ، زبان هیچی ، تهران هم نیستم ، برای دوره ACCA میشه کاری کرد ؟ زبان چقد نیازه ، در چه حد ؟
مرضیه پاپی
۱۳۹۹/۰۹/۲۶۰۰
پاسخسلام
من نزدیک به 7 سال سابقه کار مفید به عنوان کارمند واحد مالی در یک شرکت معتبر رو دارم و کارهایی مثل ثبت اسناد و بستن حسابها شناسایی هزینه ها دریافت و پرداخت و اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده و مواردی از این قبلی رو کامل اشنام و کار کردم و تسلط کامل به سیستم حسابداری همکاران و راهکاران و دارم ولی همه موارد و تجربی و عملی یاد گرفتم و مدرک دانشگاهی ندارم
و زبان انگلیسی هم در حد متوسط بلدم
برای تحصیل در خارج از کشور اپلای کردم در رشته دیگر ولی میخوام ببینم میتونم برای حضور در بازار کار کشور اروپایی و ارائه سابقه کارم در ضمینه حسابداری این مدرک و بگیرم یا خیر .
و مدت اتمام این دوره در سطح 1 چه مدته ؟
علی اکبر علیایی
۱۳۹۹/۱۰/۱۷۰۰

همکار عزیز سلام،بدون شک اگر مدرک رو بگیرید هم از لحاظ تخصصی با استانداردهای جهانی منطبق هستید و کیتونید براحتی کار کنید و هم مدرک قابل ترجمه و ارائه هست.

درصورتی که اطلاعات بیشتری نیاز دارید از طریق اینستاگرام @HADAFKAR.IR برای ارتباط با مشاور متخصص این حوزه پیام ارسال بفرمایید.

رضائی
۱۳۹۹/۰۶/۰۹۰۰
پاسخکساییکه سابقه کار ندارن نمیتونن شرکت کنن؟؟ من دیپلم حسابداری دارم کجا بم کار میده که 3سال سابقه کار ارائه کنم
علی اکبر علیایی
۱۳۹۹/۰۷/۱۰۰۰

سلام ارتباطی به سابقه گار نداره میتونید به موسسه PACT جهت کلاسها مراجعه کنید

شیما جدی زاهد
۱۳۹۹/۰۲/۱۵۰۰
پاسخبا سلام و اردات ،اعتقاد بنده اینه استادان عزیز بیشتر به عملی تاکید کنن تا اینکه تئوری توضیح بدن اینجوری خیلی درک مطالب بهتره
محسن حب علی سهی
۱۳۹۸/۰۶/۱۵۰۰
پاسخسلام. ممنون بسیار اطلاعات سودمندی ارائه شد.من 33 ساله هستم. سابقه کار حسابداری ندارم.8 سال انباردار بودم. چندتا دوره حسابداری همکاران گذروندم که بدون تجربه کاری توبازار کار خریدار ندارم و اداره های کاریابی هم فقط پول گرفتن و کاری نکردن واسم. لیسانس حسابداری دارم. طی گذران این دوره میتونم مشغول کار حسابداری شم. حتی برای شروع و کسب تجربه عملی بدون حقوق شروع میکنم. تورو خدا کمکم کنید. الان دارم به سختی کارگری میکنم. من اگر وارد کار بشم سریع پیشرفت میکنم. بخدا یه حامی و کمک میخوام. خواهش میکنم
کاربر اصلی
۱۳۹۸/۰۹/۰۶۰۰

سلام دوست عزیز،امیدوارم تا الان مشغول به کار شده باشید،توصیه میکنم قبل از هرچیز دوره رایگان ما که در مورد فنون ورود به بازار کار حسابداری هست رو بشنوید و بعد ازون اقدامات لازم رو انجام بدید.اگر راهنمایی و مشاوره ای هم نیاز داشتید با شماره های مشخص شده در وبسایت تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط