این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد هدفکار کاملا محفوظ می باشد

ده اشتباه مهلک کارآفرینی

ده اشتباه مهلک کارآفرینی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/18 0 نظر

 

شما هم میتونی یک کارآفرین موفق بشی به شرطی که این 10 اشتباه مهلک در کارآفرینی رو انجام ندی.

1-اشتباهات مدیریت:

در اغلب کسب و کارها، ضعف مدیریت یک از علت­های اولیه شکست کسب و کارهاست. برخی مواقع، مدیر یک کسب و کار کوچک، ظرفیت و پتانسیل لازم برای اداره موفق یک کسب و کار را ندارد. او فاقد قدرت رهبری و دانش لازم است.

 

2-فقدان تجربه:

مدیران کسب و کارهای کوچک نیازمند کسب تجربه­ در زمینه­هایی هستند که می­خواهند در آن فعالیت کنند. برای مثال، اگر یک کارآفرین بخواهد یک کسب و کار در زمینه پوشاک راه اندازی کند، باید ابتدا در یک فروشگاه لباس کار کند. این کار می­تواند تجربه­های بسیار خوبی را درباره ماهیت این نوع کسب و کار فراهم کند.

 

3-کنترل مالی ضعیف:

پیش­بینی­های درست مدیریت، کلید موفقیت کسب و کارهای کوچک است و مدیران اثربخش، ریسک­های مالی حساب شده­ای را برای موفقیت کسب و کار خود می­پذیرند. موفقیت کسب و کارها به میزان سرمایه شروع و راه اندازی نیز بستگی دارد. یکی از علل شکست کسب و کارها، نبود سرمایه کافی قبل از آغاز روند درآمدزایی است.

4-تلاش­های بازاریابی ضعیف:

برخی مواقع، کارآفرینان اهداف و رویکردهای اشتباهی را در پیش می­گیرند و گمان می­کنند که  اگر محصول یا خدمتی را ارائه کنند، مشتریان خود به خود خواهند آمد. رشد و توسعه یک کسب و کار، بر پایه درخواست پایدار مشتریان و خلق بازارهای اثربخش است. حفظ مشتریان به جلب رضایت آن­ها از طریق ارائه ارزش بیش­تر، کیفیت بالاتر، خدمات پس از فروش و پاسخگویی سریع بستگی دارد.

5-فقدان برنامه استراتژیک:

بسیاری از مدیران کسب و کارهای کوچک از فرآیند برنامه­ریزی استراتژیک غافل می­شوند، زیرا فکر می­کنند که برنامه استراتژیک، مناسب شرکت­های بزرگ و سودآور است. آن­ها با گفتن عباراتی همچون «من وقت کافی ندارم» و یا «ما کوچک­تر از آنیم که یک طرح استراتژیک برای توسعه داشته باشیم» از تدوین یک برنامه استراتژیک اجتناب می­کنند. بدون یک برنامه استراتژی، یک کسب و کار قادر به خلق و حفظ مزیت­های رقابتی در بازار نیست.

 

6-رشد کنترل نشده:

رشد کسب و کار به طور طبیعی مطلوب است اما باید برنامه­ریزی و کنترل شود. پیتر دراکر می­گوید: وقتی کسب و کارها از نظر اندازه و ساختار رشد می­کنند، مشکلات جدیدی از منظر ارتباطی و هماهنگی بروز می­کند و کارآفرینان باید نحوه تعامل با این چالش­ها را بدانند.

 

7-موقعیت مکانی ضعیف:

برای هر کسب و کاری انتخاب درست موقعیت مکانی، هم یک هنر و هم یک علم است. اغلب کسب و کارها، مکان خود را بدون هیچ مطالعه­ای انتخاب می­کنند.

 

8-کنترل ضعیف موجودی:

معمولا بیش­ترین سرمایه­گذاری یک مالک کسب و کار در موجودی آن است. کنترل موجودی یکی از مهم­ترین مسئولیت­های مدیران است که غالبا از آن غفلت می­کنند. سطح موجودی پایین منجر به کمبود و اتمام ذخیره می­شود و نارضایتی مشتریان را در بر دارد. بسیاری از شرکت­های کوچک مقداری از نقدینگی خود را برای خرید موجودی­های بلا استفاده و بی­فایده صرف می­کنند. نکته مهم در سیستم فروش کسب و کارهای کوچک، قیمت­گذاری پایین برای فروش سریع کالاها است. این امر به مالکان کسب و کارها امکان می­دهد تا از مشکلات موجودی اجتناب کنند.

9-قیمت­گذاری نادرست:

قیمت­گذاری به این معنی است که مالکان کسب و کارها بدانند که چگونه ساخت، بازاریابی و تحویل محصول و خدمات خود را قیمت­گذاری کنند. مالکان کسب و کارهای کوچک اغلب محصول و یا خدماتشان را زیر قیمت بازار ارائه می­دهند. اولین مرحله در ساماندهی دقیق قیمت این است که بدانیم محصول یا خدمت با چه نرخ تمام شده­ای تولید و یا ارائه می­شود. از سوی دیگر، مالکان کسب و کارها می­توانند بر اساس تصویری که از شرکتشان می­خواهند ارائه دهند و البته با دیدگاه رقابتی، قیمت­های خود را تعیین کنند.

 

10-عدم توانایی در ایجاد و انتقال کارآفرینی به زنجیره­ های دیگر صنعت:

کارآفرینی باید به صورت زنجیره­ای باشد و در تمام زنجیره تأمین یک صنعت گسترش یابد. این نوع کارآفرینی می­تواند بیش­ترین ارزش افزوده را ایجاد کند.

 

منبع:کسب و کار در ایران مرحله راه اندازی

دکتر نادر سید امیری-مدرس دانشگاه

مرتضی هندیجانی فرد-پژوهشگر کارآفرینی

 

برای دانلود pdf این مقاله اینجا کلیک کنید.

بهمون نظر بدید

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

sssssszsfzsfzsfzfzs